PROGRAM POBYTU ŽÁKŮ 6. A 8. TŘÍD ZŠ V DOBŘICHOVICÍCH V PARTNERSKÉ OBCI VILLIEU-LOYES-MOLLON VE FRANCII VE DNECH 4.5. - 8.5.2007

Odjezd z Dobřichovic od ZŠ, ul. 5. května: 4.5.2007 v 06,00 hod.
Návrat z Francie do Dobřichovic (ke škole, ul. 5. května): 8.5.2007 ve večerních hod.

1. den (pátek 4.5.2007): Cesta trvala cca 13 hod. V autobusu se děti dovídaly historicko-kulturní zajímavosti o místech, kterými se projíždělo. Kromě toho byly jejich aktivity během jízdy zaměřovány na opakování základní francouzské konverzace. Za tímto účelem byly vybaveny konverzačním minimem. Zpívaly se mj. též francouzské písničky. Ve večerních hodinách (mezi 19,00 hod. a 20,00 hod.) jsme přijeli do VLM, před kulturní centrum (Centre innovant). Po rozdělení do rodin podle dvojic, trojic i jednotlivců a po pohoštění formou bufetu, jsme odjeli se svými ubytovateli do jejich domovů. Na mou žádost obdržel každý český školák od svých ubytovatelů přesnou adresu pobytu.

2. den (sobota 5.5.2007): Dopoledne byl individuální program s rodinami ubytovatelů, kteří tento program zajišťovali. Nabídli nám výlety (někmu do Lyonu, jiným do historicky a kulturně významného starobylého městečka Pérouge apod.). Odpoloedne byla možnost dovědět se podrobnosti o probíhajících prezidentských volbách, o nichž nás formou panelové diskuse zevrubně poinformoval pan starosta. V dalším programu vpodvečer pan starosta oficiálně přivítal školní mládež, konkrétně žáky ze ZŠ v Dobřichovicích, a vyjádřil přesvědčení, že právě školní mládež obohatí a omladí naše vzájemné partnerské vztahy. Bylo připomenuto, že někdejší původní myšlenka našla realizaci právě letos při této naší návštěvě VLM. Reagoval jsem na jeho slova poděkováním za jejich pozvání naší školní mládeže k nim a za milé přijetí a dárek - všichni žáci dostali knížku Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho ve francouzštině. Zazpívali jsme jim s dětmi francouzskou písničku o skřivanovi ("Alouette, gentille alouette…"). Všichni se k nám nadšeně přidali a bylo tím vše řečeno o upřímnosti našich snah po navázání kontaktů mezi mládeží obou partnerských obcí. Byli jsme rovněž pozváni k nahlédnutí do volebních místností. Večer se uskutečnnilo setkání s občany VLM v kulturním centru a soaré s občerstvením a večeří, jež postupně přecházelo do volné zábavy při hudbě a tanci. Děti odešly se svými ubytovateli v rozumnou večerní dobu.

3. den (neděle 6.5.2007): Celý den byl věnován návštěvě míst kulturního bohatsví déartementu AIN, v němž VLM leží. Název okresu, resp.departementu je odvozen od stejnojmenného názvu řeky, jež jím a VLM protéká. Navštívili jsme, formou autokarového zájezdu, starobylé městečko Bourg-en-Bresse, jež vévodí lokalitě Bressonsko, pověstné mj. zemědělstvím, zejména živočišnou výrobou a drůbežářstvím. Pověstné a po celé Francii proslavené je právě bressonské kuře. To jsme mohli ochutnat při obědě v resturaci přímo naproti klášteru a kostelu v Brou, který nechala postavit Markéta Rakouská a který byl v odpoledním programu předmětem prohlídky s průvodcem. Návrat do VLM v pozdním odpoledni nám umožnil před večeří v rodinách podniknout individuální procházky, poznat blíže přírodu na březích říčky Ain.

4. den (pondělí 7.5.2007): Dopoledne nás naši hostitelé pozvali na výlet, opět autokarem, do vesnického skanzenu v planinách bressonského mikroregionu (les Planons). Po zhlédnutí expozic místního muzea (moderní budova esteticky zakomponovaná do přírodního prostředí) jsme navštívili přilehlou farmu s ukázkami starodávného vesnického života. Po návratu do VLM byl oběd v areálu místní základní školy (École primaire - což je náš 1. stupěň ZŠ). Poté prohlídka školních prostor a učeben. Na závěr nám velký žákovský sbor zazpíval několik písní za doprovodu reprodukované hudby. Reagovali jsme poděkováním a pozváním k nám do Dobřichovic a do naší školy jménem ředitelství ZŠD. S paní ředitelkou jsme se dohodli, že se souhlasem našeho pana ředitele jí co nejdříve zašleme z Dobřichovic jména žáků studujících francouzský jazyk, s uvedením věku a zálib každého jednotlivce, za účelem výběru vhodných korespondentů a zahájení nové etapy v našem partnerství - dopisování školní mládeže. Po večeři v rodinách se konal společenský večer v kulturním centru, se zajímavým kvízem o EU pro mládež i dospělé (ve smíšených týmech) a s malou diskotékou.

5. den (úterý 8.5.2007): Odjezd z Villieu-Loyes-Mollon přes pohraniční město Mulhouse (se zastávkou na nákup sýrů a suvenýrů) a SRN do ČR.

Po celou dobu pobytu ve Francii našich dětí ze ZŠ v Dobřichovicích, včetně jízdy autokarem, k žádné mimořádné události nedošlo. Nikdo z našich dětí neonemocněl. Všichni naši žáci a žákyně se chovali vybraně a důstojně reprezentovali jak město, tak i školu. Pedagogický dozor byl permanentně zajišťován při společných akcích mimo ubytování v rodinách.