Mezinárodní konference v holandském Zwolle

Naše partnerská škola gymnázium Celeanum  slavila 100. výročí založení školy. Celý týden slavili, neučili se. Ale pokud myslíte, že odpočívali, tak to rozhodně ne. Na oslavu totiž pozvali i zástupce jiných škol z osmi zemí, připravili pro ně program a sami předvedli výsledky některých svých školních projektů.

My jsme byli moc rádi, že jsme byli pozváni. Naši školu reprezentovali deváťáci Petra Krejčířová, Katka Jandová, Tereza Beránková,Kryštof Paleta, Martin Roubíček, David Dolejš a osmáci Bára Němcová a Verča Klimtová. Spolu s námi přijeli Poláci, Maďaři, Belgičané, Litevci, Italové, Rumuni a Němci. Všichni jsme bydleli u nějaké holandské rodiny, která se o nás vzorně starala.

Program byl dost nabitý – posuďte sami:

Sobota 11.října  2008

• Příjezd

Neděle 12. října 2008

• Výlet do Amsterdamu

Od 12.00h. – do 15. 00h : poznávací okruh po Amsterdamu

Od15.00h. – do 17.00h. : volno v Amsterdamu

• Přípitek a občerstvení na uvítanou mezi 18.0022.00 pro zahraniční hosty a hostitelské rodiny

Pondělí 13.října 2008

• Oficiální zahájení  v 10.00 h.
  • Ve stejný čas poznávací okruh po Zwolle
  • 12.30h.: začátek dílen ve škole

Úterý 14. října 2008

• Pokračování dílen od 9.30h.- do 13.30h
  • 14.00h. – 16.00h. prezentace prací vzešlých z dílen
  • Večer party pro studenty

Středa 15.října 2008

• Umění pro 1. a 2. třídu
  • Evropský veletrh a prezentace zahraničních škol od 17.00h. – do 20.00h.

Čtvrtek 16. října 2008

• Sport 9.30 h. – 15.00h.
  • Od 14.00h. : zkoušky v divadle “De Spiegel”
  • Výlet pro zahraniční učitele
  • Večer kulturní festival v divadle  “De Spiegel”

Pátek 17. října 2008

• Odjezd zahraničních hostů

A teď naše postřehy k jednotlivým dnům.

Sobota: Cestovali jsme vlakem, jeli jsme sice 14 hodin a několikrát jsme přestupovali, ale nakonec nám cesta docela utekla. Na nádraží ve Zwolle na nás čekali naši hostitelé a odvedli nás domů. A jsme mluvili jen anglicky...

Neděle: V Amsterodamu jsme byli rozděleni do mezinárodních skupinek a společně jsme se snažili najít podle mapky a popisu zajímavá místa a odpovědět na otázky. Pak jsme měli volno - kupodivu se nikdo neztratil.

Večer nás všechny slavnostně uvítali ve škole, měli připravený kulturní program i bohatou večeři.

Pondělí: Dopoledne jsme se prošli po Zwolle s průvodcem a odpoledne začaly workshopykaždý se zabýval nějakým druhem umění. Zpívali jsme, tancovali, hráli divadlo, všechno jsme nacvičovali v mezinárodních skupinách.

Úterý: Pokračovali jsme v nacvičování a zkoušení našich minipředstavení, která jsme odpoledne předvedli ostatním. Některá nás opravdu pobavila. Večer byla party, která se úplně nejvíc povedla.

Středa: Dopoledne jsme trochu odpočívali, ale odpoledne se škola změnila v tržiště plné stánků evropských zemí. Mohli jsme se o každé něco dozvědět, někde poslechnout typickou hudbu, ochutnat něco dobrého. Hlavně jsme se ale chystali na prezentaci o našem městě a naší škole. V každé třídě se střídali dva zahraniční hosté a opakovali svou prezentaci dvakrát, takže si posluchači mohli poslechnout každého. Poprvé se nám to docela povedlo, ale podruhé to nebylo nic moc, byli jsme trochu nervózní.

Čtvrtek: Dopoledne občas pršelo, to nebylo zrovna vhodné počasí pro sportování. Na programu byly především míčové hry: plážový volejbal, fotbal, tenis, házená. U hřiště stála budova se šatnami a občerstvením, kde jsme se schovávali pře deštěm. Organizace se povedla, ke sportu nám pouštěli písničky.

Odpoledne jsme se přesunuli na zkoušku do divadlabudova z dálky vypadala moderně a prestižně a zblízka to byla pravda. Naše představeníBára zpívala písničku Škoda lásky, Verča ji doprovázela na klavír a my tvořili pěvecký sborsice nebylo dokonalé, ale i tak jsme měli úspěch. Byla taková tréma, že jsme zapomněli text, ale publikum bylo tak super, že jsme to zvládli.

Pátek: Cesta domů tentokrát trvala jen 13 hodinbylo to dost únavné, ale měli jsme na co vzpomínat. Bylo by fajn, kdyby teď přijeli zase oni k nám.

Terka, Katka, Petra, Verča, Bára, Martin, David, Kryštof