zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

             Malta

Ostrovní stát ležící ve Středozemním moři jižně od Sicílie na křižovatce cest mezi Gibraltarem, Suezem, Sicílií a Tuniskem. Rozkládá se na několika ostrovech a ostrůvcích, z nichž největší jsou Malta, Gozo (maltsky Ghawdex) a Comino (Kemmuna).

Na Maltě žije většina obyvatel, leží zde hlavní město státu a jediné letiště. Nejsou tam řeky ani hory. Povrch je mírně zvlněný, s nízkými kopci. Charakteristickým znakem krajiny ostrova jsou pole, která se terasovitě rozkládají na mírných svazích a jsou oddělena zdmi. Na velice členitém pobřeží Malty se nacházejí četné přístavy, skalnaté zátoky a písčité pláže.

Geografické údaje                                        

Rozloha : 316 km2

Sousedící státy : Malta se rozkládá na několika ostrovech, proto hranici s žádným jiným  státem nesdílí.           

         

   Obyvatelé: 400 000

Úřední řeč: Maltština

Víra: 98% římsko-katolické víry

Města: Valletta (také: La Valletta), hlavní město; pozůstává především z historické pevnosti

 

Sliema, obchodní a nákupní středisko Malty,

 

Birkirkara, největší město (2002: 22.334 obyvatel)

 

Mdina, bývalé hlavní město s historickým centrem, dnes také zvané „tiché město“ (je přístupné jen pro pěší), s živým předměstím Rabat

 Victoria (dříve také a dnes částečně: Rabat), hlavní město ostrova Gozo

 

Historické památky

 

Malta je velice bohatá na historické památky, hlavní město Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu, a takzvané Hypogeum v Hal Saflieni.

 

Další historické památky pocházejí z doby arabského obsazení ostrova, hlavně však z doby vlády Johanitů a Karla Velikého. Zde je možno jmenovat celé město Mdinu (hradby postavili již Arabové), dále nesčíslné stavby a pevnůstky ve Vallettě, hlavní město Goza Victorii, mnoho paláců a strážních věží, roztroušených po celém souostroví.

 

Během II. světové války se Malta stala důležitým bodem, jelikož ležela na strategickém místě, které umožňovalo britskému letectvu napadat zásobovací konvoje Afrikacoprsu. Německo-italské letectvo se snažilo Maltu jako leteckou základnu zničit během soustředěných náletů, které poškodily velkou část budov na ostrově. Tato událost vešla do historie jako bitva o Maltu.

 

Hlavní maltské ostrovy

Gozo
Šest kilometrů severozápadně od Malty leží nádherný ostrov Gozo. Hlavní město tohoto ostrova Victoria je známo spíše pod jménem Rabat. Mgarr je nejdůležitější přístav na ostrově a jeho součástí je také přístaviště jachet. Malý ostrov nymfy Calypso, který se ve starověku nazýval Ogyda, je obilnicí maltského souostroví. Je menší, zelenější a klidnější (méně než desetina obyvatelstva Malty). Terasovitá pole, která poprvé založili Arabové před více než 1000 lety a která jsou tak typická pro Maltu, naleznete na ostrově Gozo na každém kroku. Vládne tady zvláštní klid a pohoda. Tuto atmosféru na návštěvníky dýchá nejenom krajina, ale je typická i pro obyvatele, kteří jsou známí svým zvláštním založením. Kdo si chce od sebe odpočinout, pro toho je Gozo ideálním místem.

Comino
Ještě klidnější je ostrov Comino, který je nejmenším ostrovem maltského souostroví.  Žije zde jen několik rolníků a žádné auto ani jiné vymoženosti neruší božský klid. Existuje zde také pouze jeden hotel, který je samozřejmě zařízen na vodní sporty a stojí přímo na pláži. Kdo si s mořem tyká, najde zde ráj na zemi. Četné zátoky, skaliska a křišťálově čistá azurová voda tvoří ideální podmínky pro všechny druhy vodních sportů, zvláště ale pro potápění. Comino je spojeno lodní dopravou jak s ostrovem Gozo, tak i s Maltou.

Historie Malty

Díky své centrální poloze ve Středozemním moři Malta sehrála svou roli v průběhu dlouhé lidské historie na zemi. Maltské ostrovy prošly zlatým neolitickým obdobím, jehož pozůstatky jsou unikátní a tajemné megalitické chrámy.

 

Později zanechali na ostrově své stopy Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, předtím, než podlehli Arabům a poté Normanům.

 

Ale byli to Rytíři svatého Jana, kteří obnovili spojení s křesťanstvím, s vírou, kterou poprvé na ostrovy přinesl svatý Pavel, a provedli Maltu novou zlatou érou tím, že ji udělali klíčovým hráčem na kulturní scéně Evropy 17. a 18. století.