zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

Portugalsko

 

Hlavní město: Lisabon

Rozloha: 92 391 km²

Počet obyvatel: 10 848 692

Jazyk: portugalština

Náboženství: katolické 93 % protestantské 3 %

Prezident: Cavaco Silva

Měna: Euro

Nejvyšší bod: Ponta do Pico (starovulkán) 2320 m n.m. (na Azorských ostrovech)

 

Portugalsko je evropskou zemí nacházející se na samém jihozápadním cípu světadílu, v západní části Pyrenejského poloostrova. Jediným jeho pevninským sousedem je Španělsko, západní a jižní břehy země omývají vody Atlantského oceánu. Portugalsku dále náleží souostroví Azory a Madeira.

 

Název země

Název země vzešel z římského označení Portus Cale. Cale bylo označení původní osady v ústí řeky Douro. Toto území získali kolem roku 200 př. n. l. Římané od Kartága v průběhu Druhé punské války.

 

Dějiny Portugalska:

Na území Portugalska se za posledních 3000 let vystřídalo mnoho civilizací. Féničané, Kelti, Řekové, Kartáginci, Římané i Arabové všichni pozměnili a poznamenali vývoj této části Evropy. Ve 14. a 15. století to byli naopak Portugalci, kteří svými zámořskými objevy změnili tvář celého světa.

 

Geografie:

Severní, střední a východní Portugalsko pokrývají horská pásma Serra de Nogueira, Serra do Gerez, Serra de Marão, Serra da Estrela (dosahuje téměř 2000 m.n.m.), Serra de São Mamede a jižní pahorkatina Alentejo. V jihozápadním cípu vystupuje Serra de Monchique. Západní a jižní část tvoří nížiny se strmým skalnatým pobřežím. Souostroví Madeira a Azorské ostrovy, které leží v takzvané riftové zóně na styku dvou litosférických desek, jsou sopečného původu a je zde také větší riziko zemětřesení. Podobnou seizmicky aktivní oblastí je i Lisabonský záliv.

 

Ponta do Pico

Lisabon:

Má 564 657 obyvatel, v okolí města žije více než 3 000 000 obyvatel.

 

Lisabon je nejzápadnějším hlavním městem na evropské pevnině a rozkládá se na relativně malé ploše 84,6 km2. Vzhledem k tomu, že současné hranice města jsou definovány v úzké návaznosti na původní historické jádro, jsou jeho metropolitní předměstí jako Loures, Odivelas, Amadora and Oeiras formálně považovány za samostatné obce.

 

 

 

 

 

 

Betlémská věž Lisabonu:

Byla postavena na začátku 16. století ve stylu portugalské pozdní gotiky, v manuelském stylu, na památku expedice Vasco da Gamy. Tato obraná, ale přesto elegantní stavba, se stala jedním ze symbolů města, památníkem portugalské moci ve Věku velkých objevů. Roku 1983 byla zařazena, společně s blízkým klášterem řádu Svatého Jeronýma, na seznam Světového dědictví.

 

 

 

 

Betlémská věž je považována za jednu z hlavních staveb manuelského stylu. Věž je zdobena manuelskými motivy jako armillary sphere (symbol Manuela I.), křížem řádu Kristova (ke kterému Manuel I. patřil), kroucenými provazy, propracovanými žebrovými klenbami a dalšími. Některé prvky pocházejí z 19. století.