zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

RUSKO

 

Rusko  oficiálním názvem Ruská federace je s rozlohou 17 075 400 km² největší zemí na světě. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii. S počtem 142 milionů obyvatel je Ruská federace osmá nejlidnatější země na světě.

Sousedy Ruska jsou: Norsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Bělorusko, Ukrajina, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Čína, Mongolsko, a Severní Korea. Ruské Kurilské ostrovy jsou na dohled od Japonska a z ruské Čukotky je velmi blízko na Aljašku.

 

Geografie : 

Hlavní město: Moskva

Rozloha: 17 075 400 km2 (1.na světě)

Nejvyšší bod: Elbrus 5642 m.n.m

Počet obyvatel: 142 006 000

Jazyk: ruština,jazyky jednotlivých autonomních republik

Náboženství: křesťanství,islám,buddhismus a hlavně pravoslaví

Státní zřízení: Federativní republika

Vznik: 1.ledna 1992(rozpadem SSSR)

Prezident: Dmitrij Medvěděv

Předseda vlády: Viktor Zubkov

Měna: Rubl

 


10 největších měst Ruské federace

 

1. Moskva              10 425 075 obyvatel

2. Petrohrad            4 580 620 obyvatel

3. Novosibirsk         1 397 015 obyvatel

4. Jekatěrinburg     1 308 441 obyvatel

5. Nižnij Novgorod 1 283 553 obyvatel

6. Samara                1 143 346 obyvatel

7. Omsk                   1 138 822 obyvatel

8. Kazaň                  1 112 673 obyvatel

9. Čeljabinsk           1 092 958 obyvatel

10.Rostov na donu 1 054 865 obyvatel

 

 

Obyvatelstvo

 

Rusko je osmým nejlidnatějším státem světa, avšak počet jeho obyvatel od 90. let klesá; odhad pro rok 2006 hovoří o 142 754 000 obyvatelích, což je o 2,5 miliónu méně než při oficiálním sčítání roku 2002. Růst počtu obyvatel v současné době pokračuje v některých jižních oblastech Čečensko, Ingušsko, Dagestán ad.), nejvíce se naopak vylidňuje jednak severovýchod, jednak oblasti evropského západu (Pskovská, Smolenská, Novgorodská oblast). Průměrná délka života je 67 let s výrazným rozdílem mezi pohlavími: 60,5 roku u mužů a 74 u žen.

 

Blízká historie

 

V poslední čtvrtině devatenáctého století se v carském Rusku začalo vyvíjet populistické hnutí zaměřené proti carovi a soudobým podmínkám. První známky probuzení přineslo děkabristické hnutí, které kolem roku 1825 jednalo podle modelu tajných společenství rozšířených po napoleonských válkách v ostatních částech Evropy. Bylo složeno ze studentů, šlechty a nižších důstojníků. Proti nim zasáhla carská vláda tvrdými represemi; tyto represe však vývoj nezastavily. Vytvořila se první politická organizace Zemlja i volja, která představovala východisko po celé politické hnutí, jež nakonec v roce 1917 vyústilo v revoluci. Hnutí Zemlja i volja, stejně jako následné a ještě extremističtější hnutí Narodnaja volja, bylo jednou z forem nejširšího populistického hnutí, které se sice netýkalo jen Ruska, ale právě tam se projevilo nejvýrazněji. Jeho akční program byl založen na rozbití samoděržaví a na jeho nahrazení federací samosprávných socialistických jednotek. Od této aktivity se očekávalo, že nejenže poslouží šíření myšlenek mladých intelektuálů, studentů a drobné šlechty mezi prostý lid, ale napomůže i ke spojení těchto až dosud oddělených společenských vrstev. V podstatě pokrokový záměr tohoto hnutí však totálně ztroskotal. Nejvýraznější akcí byl atentát na petrohradského gubernátora generála Trepova, který 24. ledna 1878 spáchala Věra Zasuličová. Atentát měl za následek nevídanou eskalaci: v létě přišel na řadu velitel petrohradského četnictva, o rok později generál Kropotkin a nakonec 1. 3. 1881 sám car Alexandr II. Nikolajevič.

 

Dělnická revoluce roku 1905 byla předzvěstí dalších nepokojů. Napětí v carském Rusku vrcholí roku 1917 abdikací a následným zavražděním cara Mikuláše II. při bolševické revoluci vedené V. I. Leninem. Po říjnové revoluci vypuká v Rusku občanská válka, končící roku 1922 úplným vítězstvím bolševiků a následným založením Svazu sovětských socialistických republik (SSSR). Moskva se opět stává hlavním městem. Po krutovládě Josefa Stalina a desetiletích studené války byl tento Sovětský svaz na samém pokraji hospodářského a společenského kolapsu. Koncem 80. let si vyžádal Michail Gorbačov větší prezidentské pravomoci a připravil tak půdu pro vznik umírněné demokratické vlády Borise Jelcina v 90. letech. Ekonomické reformy však s sebou přinesly značné sociální otřesy a ekonomickou nerovnováhu. V dubnu 2000 byl Vladimír Putin zvolen novým ruským prezidentem a již tak vyčerpanému národu sdělil, že nastal čas dalšího utahování opasků.

Těžba surovin

Hlavními těženými surovinami jsou ropa, zemní plyn, hnědé uhlí a nikl. Významnými komoditami rostlinné a živočišné výroby jsou brambory, ječmen, pšenice, luštěniny, cukrová řepa; vepřové, drůbeží a skopové maso; rybolov. Rusko má ohromné zásoby ropy a titanu. V zemi existují velké společnosti, zaměřené na těžbu ropy (Jukos, Sibněft, Juganskněftěgaz)

 

                                                                  RUBL

 

 

 

 

 

 

 

Zajímavosti:

Rusky patří k elitě v Basketballu například Spartak Moskva Vyhrál loňské Final four  a získal trofej kterou by chtěl každý basketbalista získat.

Rusové jsou jedni z nejlepších hokejistů a mají skvělý nápad že jako je v USA NHL tak zavádějí v Rusku Tabarin cup.

Ruská marinovaná makrela

 

 

ingredience

800 g makrely, hladká mouka, 1 vejce, strouhanka, 80 g oleje. Marináda: 80 g mrkve, 80 g petržele, 2 cibule, sůl, pepř, 1 bobkový list, 4 kuličky pepře, 2 hřebíčky, 30 g oleje, 100 ml octa, 200 ml kysané smetany.

 

Ruská mapa rozložení částí