Archiv školního roku 2001/2002

DOBŘICHOVICKÁ MÍLE - 6.ročník

V sobotu 25.května zorganizovala ZŠ Dobřichovice již 6.ročník běhu Dobřichovická míle. Závod se vydařil a hlavně počasí bylo ideální. Všech běhů se zúčastnilo 165 závodníků včetně štafet. Jsme rádi, že účast byla přibližně stejná jako v minulých letech, přestože v okolních obcích probíhaly v tuto dobu slavnosti a mnohá místní žákovská družstva měla svoje mistrovská utkání. Ale přesto některé kategorie jsou stále málo obsazené, zejména pak starší děti. Všechny běhy a zejména pak závěrečné štafety se vyznačovaly bojovností. Je radost vidět ty nejmenší, jak se dokážou nadchnout pro sportování, dovedou se poprat o vítězství. Doufejme, že jim to vydrží a sportování se stane jejich celoživotní potřebou.
Na tomto místě bychom chtěli velmi poděkovat všem sponzorům těchto závodů, díky nimž jsme mohli zajistit dobrou organizaci a hodnotné ceny. Dále bychom touto cestou chtěli poděkovat místním hasičům za pomoc při organizaci.

SPONZOŘI 6. ročníku Dobřichovické míle:
Autodoprava NIKI, DAVAPO - Ing. Petr Horský, ELEKTROMONTAZE s.r.o., AsCargots s.r.o., FORTIS BOHEMIA s.r.o., GARDAVSKÝ stavitel s.r.o., HASO Computer s.r.o., IBS-ROKAL, s.r.o., Ing. Magda Havlíková, Ivan TOMÁŠEK zednické a obkladačské práce, KRIJCOS TRADE s.r.o., KSK spol.s.r.o., manželé Hermannovi, montáž voda, topení FRANTA, pan Drahoslav Kratina, pan Jan Tláskal, pan Jindřich Pavlišta, PAVEL PLZÁK Tesař * Pokrývač, POLCAR & NOVÁK, R PROFIL a.s., REDOM s.r.o., RESTAURACE Na hřišti, ROKAL Praha, a.s., ŘÍHA prodej řeziva, SIRIUS spol s.r.o, SOIT s.r.o., SPORT - Jiří Fojt, Truhlářství Gemperle, VÁCLAV CHADIMA Jeřábnické práce

Výsledky najdete zdeČesko - americká výměna.

Ve dnech 16.-18.3.2002 se uskutečnilo v pořadí již páté setkání žáků ZŠ Dobřichovice a amerických studentů z Wisconsin Heights High School v Mazomanii, státě Wiskonsin. Pět let se pod vedením paní Jeri Springstead a Hany Kubíkové střídavě navštěvují skupiny mladých lidí z obou škol. Žáci a studenti ve věku od 13 do 18 let jsou ubytováni v rodinách, které jim poskytnou stravu a tak vřelé přijetí, že nikdo se na konci nechce loučit a odjet domů. Program připravují rodiny individuálně. Společné akce jsou pořádané hostitelskými školami.
Letos byla na řadě škola z Wisconsinu. V dopoledních hodinách 16.3. přiletělo na ruzyňské letiště čtrnáct studentů a čtyři učitelé. Většinou je počet na americké straně jednou tak větší. Bohužel loňské teroristické útoky se odrazily i v tomto směru. Jednoduše řečeno, rodiče se bojí. Je to škoda, protože děti i učitelé si odnášejí z každého setkání spoustu nových zážitků a poučení do dalšího života.
Na letišti čekaly na studenty dvě "veteránky" těchto česko-amerických setkání, aby je naložily do přistavěného autobusu a odvezly do Dobřichovic. Tam byli Američané rozděleni do rodin partnerů, se kterými už se předem písemně zkontaktovali. Následoval individuální program v rodinách na celý víkend. Podle mého doslechu se všem pobyt velmi líbil. České rodiny připravily skutečně pestré aktivity jako např. cyklistiku po okolí, pěší procházky, návštěvu hradu Karlštejn, bowling a pochopitelně všichni byli v Praze. Dokonce měli někteří američtí studenti možnost se svými partnery navštívit naše tradiční taneční hodiny, což na ně udělalo velký dojem, protože v Americe to není zvykem.
V pondělí dopoledne probíhal program ve škole. Nejprve pan ředitel Bohuslav Stejskal oficiálně celou skupinu přivítal, pak následovala návštěva amerických studentů v hodinách.
Poté se celá velká česko-americká skupina odebrala na obecní úřad, kde je přivítal a besedoval s nimi pan starosta Václav Kratochvíl. Po besedě s panem starostou všichni přešli do budovy nižšího stupně, kde po návštěvě hodin byl pro ně připraven oběd ve školní jídelně. Podle zanechaných prázdných talířů musel oběd skutečně chutnat. Potom už bohužel následoval doprovod na nádraží a Američané odjeli poznávat zase taje dalších evropských míst. Pobyt byl skutečně velice krátký, ale srdečný a kamarádský.
Další program skupiny byl následující : návštěva naší společné družební školy v Německu v Eschwege, pobyt v rakouských Alpách a několik dnů strávených v Mnichově. Odtud také 29.3. odlétali zpět do své vlasti.
Ráda bych poděkovala všem českým rodinám za milou a příjemnou atmosféru,kterou vytvořili pro americké studenty, ale i za poskytnutí všech možných hmotných statků. Jak jsem měla později možnost zjistit, všichni byli nadšeni. Zvláštní dík patří též mé bývalé kolegyni a přítelkyni paní Soně Kritzlerové, která i přes to, že na naší škole již nepůsobí a je velice zaneprázdněna svým novým povoláním, byla ochotna ubytovat u sebe a postarat se o druhý manželský pár učitelů. Děkuji i panu řediteli Stejskalovi, že podporuje tyto aktivity, které rozvíjejí nejen jazykové schopnosti, ale i komunikativnost žáků a organizačně pomáhá při sestavování programu. Dík také patří paní Prosické za výborný oběd a odvoz veškerých zavazadel v pondělí od školy na nádraží. V neposlední řadě děkuji také dvěma výše zmíněným "veteránkám", nyní již šestnáctiletým studentkám Petře Vampolové a Haně Kráslové. Vzhledem k mému špatnému zdravotnímu stavu se postaraly o přivítání a organizaci na letišti a bezpečné dopravení na nádraží v Holešovicích, odkud celá skupina pokračovala do Německa.
UŽ SE TĚŠÍME NA PŘÍŠTÍ JARO V AMERICE!

Hana Kubíková


Okresní přeborník v nohejbalu!

Ve čtvrtek 24.1. jsme pořádali Okresní kolo v nohejbalu. Turnaje se zúčastnilo celkem 14 družstev. V barvách naší školy nastoupili a vítězství si odnesli žáci J.Císař, J.Nádr, P.Polcar a O.Prosický.Klub přátel školy a ZŠ srdečně zve všechny na

PEČENÍ VÁNOČNÍHO CUKROVÍKdy? - sobota 8.12.2001 od 9.00 do 12.00
Kde? - cvičná školní kuchyňka ve školní budově u mostu (stará budova)
Co potřebuješ? - nic, jen šikovné ruce

Všechno, co si upečeš, sníš nebo si odneseš domů.

Přihlásit se můžeš u svého třídního učitele do středy 5.prosince.


O škole v rozhlase

Dne 21.října budou ve vysílání rozhlasové stanice Regina zmíněny mezinárodní aktivity naší školy. (zpravodajství 14.00-19.00)
Další návštěva v Eschwege

V neděli 14.října odjely děti na návštěvu partnerské školy v německém Eschwege. Zde zůstanou celý týden. Ubytovány jsou v rodinách svých kamarádů.
Od pondělí 22.října budou všichni společně trávit několik dní u nás v Dobřichovicích. V současné době pro ně připravujeme zajímavý program.
Tragédie v USA

Vážení,
i nás se hluboce dotkla tragédie, která se udála v úterý ve Spojených státech amerických.
Žáci a zaměstnanci naší školy se téměř okamžitě rozhodli vyjádřit účast partnerské škole v Mazomanii ve státě Wisconsin tímto dopisem:

11/09/01 04:11PM
Dear friends.
We are very shocked about terrorist accidents in New York,Washington and Pitsburg.All people in our school and country symphatize with you.We could watch TV news all the time so we saw everything. We want to help you, but we don t know how.We hope that the accident like this won t happen for ever and that the terrorists will be cought and punished.We are looking forward to the future contact with you.

WE ARE WITH YOU!!!!!!
All the students and the teachers from the school in Dobrichovice.


Dear Friends,
(Wednesday morning)
Hello and thank you so much for thinking of us. We are happy to hear from you, and thank you for caring about us. We are shocked, too, at the terroist attacks. Yesterday they closed West Towne , East Towne and Westgate Malls. They also closed the capitol building. in Madison. All after school sports were canceled, too. There were lines at the gas stations because there was a rumor that gas prices were going to jump. Yesterday we had an all-school assembly and they assured the students that everything was being done to keep the students safe. As an adult, I feel that being in the Midwest is a good, safe place to be, but many of the students said they are still very worried

Thanks again for thinking of us. It meant a lot to read your e-mail.

Frau Springstead's first period class


ZPĚT