"Zvířecí svět" bylo téma našich činností v listopadové družině. Společným cílem jsme si vytyčili dále prohlubovat vědomosti a poznatky ze zvířecího světa a chtěli jsme si zdokonalit naše dovednosti při všemožném ztvárňování zvířecích postav, se všemi jejich typickými znaky.
V 1. a 2. oddělení jsme si měsíční téma rozdělili do týdenních bloků, kdy jsme se postupně zaměřili na zvířata exotická, vodní, ve zdejších podmínkách žijící a místo jsme našli i pro naše domácí miláčky. Zvířátka jsme vypodobňovali kresbou, malbou, skládáním z papíru, nebo s využitím netradičních materiálů, jako je např. PET lahev. Vznikali tak chobotnice, tučňáci, milé kočičí postavičky… Během tohoto měsíce jsme společně vyhledávali informace v naučných knihách. Četli jsme si pohádky se zvířecími hrdiny. Hráli jsme pexeso, kde jsme hledali dvojice známých i neznámých živočichů. Pokusili jsme se řešit jednoduchou křížovku. Velkým listopadovým úkolem bylo naučit se společně písničku. Vybrali jsme Malé kotě od pana Šlitra a Suchého a opravdu na konci měsíce nám to báječně notovalo. Pohybové hry, které společně tak rádi hrajeme, jsme také tematicky zařadili. V posledních listopadových dnech nám napadl sníh, kterého jsme využili nejen k tradičním radovánkám, ale zahráli jsme si na sochaře a typiku zvířecí figury jsme modelovali ze sněhu.
Ve třetím oddělení jsme se při odpočinkových činnostech zaměřili na individuální četbu. Při pracovních činnostech jsme vyrobili ježky z listí, kterým jsme připravili z tiskaných listů pelíšek na zimu. Zhotovili jsme si veselá ramínka ze zažehlovacích korálků. V esteticko-výchovných činnostech- výtvarných jsme např. vystřihovaly dráčky z jemného papíru, "pekli" jsme housky, na které jsme použili klovatinu a karton. Pro dotvoření opravdového dojmu jsme je nakonec posypali mákem a kmínem. Na svátek sv. Martina jsme se naučili básničku. Sportovní hry jsme si zahráli ve třídě i na školní zahradě.
Téma měsíce nás ve 4. a 5. oddělení velmi motivovalo k různorodým činnostem. I u nás jsme si dále hlavní téma rozdělili na zvířata domácí, exotická, vodní a ptactvo. Náramně se nám vydařily sovičky na větvi z barevného papíru. Výtvor nám dal všem hodně práce, ale tahle pracovně- technická činnost nás všechny bavila a všem se nám tak dílo podařilo. Z PET lahví se vyklubaly želvičky a chobotnice. Temperové barvy jsme použili k malbě barevných papoušků. I společné didaktické či pohybové hry jsme zaměřili na zvířecí téma. Na přání dětí jsme při špatném počasí shlédli film Kočky a psi.
Než jsme se začali věnovat v 6. oddělení zvířatům a živočichům, připomněli jsme si tradici halloween a svátku Památky zesnulých. Náš halloween jsme připravili z dýní, které jsme si strašidelně vydlabali. Tento svátek se nám náramně vydařil. O přezimování většiny našich zvířat a ptáků víme- medvědi přespávají v jeskyních, zajíčci v norách, ježci pod listím, vlaštovky a jiřičky odlétají do teplých krajin a např. vrány zase naopak přilétají. Co třeba dělají motýli? Dočetli jsme se, že některé babočky odlétají do teplých krajů Afriky, ale některé přezimují u nás ukryté v dutinách stromů. O podzimu pod vodou jsme se dočetli v knize " Lesní schovávačky", a to, že žabky si zalezou do bahna a rybky sjedou ke dnu. Abychom si vše lépe zapamatovali, nakreslili jsme na začátku měsíce velký obraz podzimní krajiny a rybníka a postupně jsme tam živočichy umísťovali. Zvířátka jsme si buď nakreslili, vystřihli, nebo vytvořili jako origami. Například ježeček je z tvrdého papíru a bodlinky má z párátek. Také jsme si zahráli různé hry - mimické předvádění zvířat, přemisťování zvířat v ZOO. Vyzkoušeli jsme si doplňovačku. Různá zvířata jsme kreslili podle předlohy a myslíme si, že se nám povedla.
Zvířecí měsíc jsme si pěkně užili a nyní se těšíme na advent a Vánoce. Všem vám přejeme krásné svátky a pohodový rok 2011.
M. Přibylová - ved. vychovatelka
Toto jsou pouze náhledy, celý obrázek uvidíte až po kliknutí na náhled.
Okno se zvětšeným obrázkem zavřete tím, že na obrázek kliknete.