Noc s Andersenem na 1. stupni od 1.4. do 2.4.2011
|
|
První duben je dnem všeobecného veselí a žertů na vrub druhého, noční pobyt v ZŠ Dobřichovice však žádným žertem nebyl. Poprvé se zde sešly děti, aby prožily noční dobrodružství plné pohádek, her, soutěží a překvapení a připojily se tak k tisícům dětí z jiných měst i zemí.
Tradice Noci s Andersenem začala v uherskohradišťské knihovně v roce 2000 a již tehdy se stala jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Známý pražský psycholog dr.Václav Mertin navrhuje jednoduchou cestu osobního příkladu rodičů, kteří svým dětem mohou ukázat, že číst je veliké dobrodružství. V rodině, kde čtou rodiče, obvykle děti nemají závažné problémy se čtením. Metoda osobního vzoru v předčítání tedy vedla knihovníky a knihovnice k zorganizování první noci v knihovně, kterou také oslavili Mezinárodní den dětské knihy, jímž se připomíná každoročně 2.dubna na celém světě v den narození známého dánského pohádkáře.
Děti na naší škole se sešly v podvečer s motýlem Emanuelem, vílou Amálkou a paní Nocí a po přípravě společné ložnice v aule a večeři se odebraly do knihovny. Povídání o panu Andersenovi i panu Čtvrtkovi, jehož 100. výročí narození také děti slavily, bylo prokládáno čtením pohádek obou zmíněných autorů a návštěvou Stáziny, dcery vdovy Slaměné.
Nechybělo ani testování znalostí v soutěžních kvízech, hra čtvrtkovského pexesa a malování postav z pohádek pana Čtvrtka. Napínavý okamžik nastal, když se na kratičký okamžik školou mihla princezna na hrášku a děti ji měly za úkol najít a přivést. Málem vypršel časový limit a princezna by se jim navždy ztratila, ale děti nakonec nelehký úkol pomalé tiché chůze a mlčení dodržely a princeznu přivedly. Zážitků bylo mnoho a poslední dítě usínalo hluboko po půlnoci. Ranní vstávání však na sebe nedalo dlouho čekat a po závěrečném povídání o knihách, kreslení a zpívání písniček o Rumcajsovi a panu Čtvrtkovi se děti rozeběhly rodičům do náruče.
Věříme, že tento zážitek, který získaly za odměnu vždy tři zástupci každé třídy z 1. stupně, kteří v dlouhodobém projektu Březen - měsíc knihy, nejlépe splnili zadaná kritéria, zůstane dlouho v paměti a podpoří zájem i lásku ke knihám.