Školní družina v dubnu 2011
|
|
|
Duben ve školní družině jsme nazvali "Svátky jara - Velikonoce".
Naším cílem bylo společně si přiblížit tradice velikonočních svátků, aktivně se zapojit a tvořivě se podílet oslav Velikonoc, ale i jiných svátků a významných dubnových dnů. Snažili jsme také poslechem a četbou rozvíjet smysl pro rýmování a měli jsme se naučit jednoduchou tematickou báseň. Společnou akcí měsíce bylo interaktivní představení pana Oty Tesaře, který nás aktivně zapojil do děje pohádky o Otesánkovi.
Někteří z nás jsme se v úvodu měsíce v
1. a 2. oddělení zúčastnili filmového promítání animovaného příběhu "KOUZELNÝ KOLOTOČ". V prvním dubnovém týdnu jsme si četbou připomněli typické znaky jara a snažili se vyjmenovat první jarní květinky. Inspirací nám byla narciska, kterou jsme z odpadového materiálu vyrobili. Svátky jara se pomalu blížily a my jsme chtěli navodit velikonoční atmosféru ve třídě. Vytvořili jsme kompozici slepičí rodinky z různých tvarů a velikostí krabiček. Krabičky jsme k sobě slepili, temperou nabarvili a z barevného papíru vystřihli drobné detaily. Třídu jsme dozdobili mísou plnou papírových kraslic. Při jejich dekorování jsme využili šablony a techniku rozmazávání suchého pastelu. Ani tento měsíc jsme nezapomněli na pohyb venku i uvnitř. Pohybovou soutěž ve třídě jsme nazvali Vajíčkiáda, při které jsme rozvíjeli svoji rychlost, obratnost a zručnost. Velikonoce na dosah a nezbývalo než ozdobit vejce ubrouskovou technikou a také se pustit do pečení. Při vykrajování drobného pečiva a zdobení bílkovou polevou jsme zlepšovali svoji manuální zručnost. Pro rodiče a děti jsme již tradičně přichystali velikonoční dílničku, na které si mohli společně vytvořit ptáčky z dřevěných hoblinek. Poslední dubnový týden jsme věnovali čas tradici pálení čarodějnic. Četli jsme si pověst, naučili se jednoduchou báseň: "HURÁ, DĚTI, BÁBA LETÍ… " a rozvíjeli tak smysl pro rýmování. Z kartonu jsme vystřihali škaredé čarodějky, které létají v naší šatně v sokolovně na svých košťátkách ještě do teď. Na úplný závěr měsíce jsme si pro děti připravili do přírody dobrodružnou Netopýří stezku s plněním úkolů jako je luštění rébusů, prolézání pavučinou, počítání pavouků nebo lovení žabích očí ze smrdutého hnusu. Z důvodu deště a bouřky nebylo možné hru venku uskutečnit, proto jsme museli improvizovat a přemístit ji do třídy. Hra, i přes naše zklamání z počasí, dopadla dobře a všichni jsme se náramně bavili. Čarodějnice a čarodějníci si vysloužili pravý čarodějnický certifikát
Hned na začátku dubna jsme ve
3. oddělení navštívili kino v Řevnicích. Zvolili jsme cestu autobusem a zpět pěšky. Počasí nám vyšlo, tak jsme se cestou pěkně protáhli.
V odpočinkových činnostech jsme modelovali, kreslili si na tabuli, vybarvovali omalovánky a hráli stolní hry. V estetisko-výchovných činnostech výtvarných jsme vystřihovali tulipány a ozdobili jsme si okno ve třídě. Papírové velikonoční kraslice jsme si nejprve vybarvili voskovkama, přetřeli tuší a ve finále vyškrabovali do vosku zdobné motivy. V pracovních činnostech jsme vytvářeli chlupatého beránka z papíru a vlny. Sázeli jsme osení na vajíčko, které jsme si odnesli domů. Upekli jsme beránka, kterého jsme hned druhý den snědli.
Při dalších činnostech jsme procvičovali naše hbité ruce, poznávali po hmatu předměty z pytlíčku, závodili ve dvojicích a využívali školní zahradu a hřiště na fotbal a vybíjenou. Na konci měsíce jsme uspořádali dílničku " Malované vajíčko voskem " pro rodiče s dětmi.
Začátkem dubna nám třída ve
4. a 5. oddělení rozkvetla jarními květinami na oknech. Ve třídě na nás dýchlo jaro, i když to tak za okny nevypadalo. Blížily se Velikonoce, a tak jsme si objasnili tradice těchto svátků. Při společných dílničkách rodičů s dětmi jsme si vyrobili velikonočního beránka z vlny. K Velikonocům neodmyslitelně patří kraslice, které se barevně ozdobené objevovaly pod našima rukama. Pekli jsme velikonoční perníčky ve tvaru vajíček, kuřátek, slepiček a kohoutů a následně jsme je zdobili bílou polevou. Zpívali jsme si písničky o jaru, kde jsme si procvičili hlasové a muzikální dovednosti. Vysvětlili jsme si význam Aprílu a připomněli jsme si 4.4. Den dětské knihy. Konec měsíce jsme uzavřeli opékáním buřtů. Ani aprílové počasí nás nezastrašilo a buřty jsme si opekli v altánku na školním hřišti. Tento měsíc jsme si zpestřili návštěvou muzea voskových figurín na Karlštejně.
Duben v
6. oddělení byl také měsícem příprav na Velikonoce. A bylo hodně práce. Nejprve jsme si přečetli o velikonočních tradicích a připomněli si koledy. Zasadili jsme osení, do kterého jsme umístili zapichovátka kohoutka, slepičky a kuřátka. Velikou práci nám dalo šití textilních tulipánů, ale stály za to. Během dubna jsme vyzkoušeli několik technik výroby vajíček - filcové podložky pod skleničku, vyfouknutá vajíčka obalená škrobovým papírem a také vajíčka zdobená slámou. Škrobová vajíčka jsme pak použili k výrobě vítacího závěsu, se kterým nám na velikonoční dílničce pomohly maminky a babičky. Abychom jenom nevyráběli, hráli jsme různé hry např. kohoutí zápasy. Nesmělo chybět ani pečení. Pekli jsme jidášky, které jsme nabídli na dílničce svým maminkám a babičkám - jidášky se nám moc povedly. Domů jsme si ještě vyrobili obrázek beránka z vlny… a už tady byly Velikonoce.