Školní družina v měsíci duben 2012
 |  1  |  zpět
Téma měsíce ZÁZRAKY JARA v naší školní družině.
Jako hlavní cíle našich činností jsme si vytyčili přibližovat tradice velikonočních svátků a pozorovat a aktivně vnímat typické znaky jarního období.
V prvním dubnovém týdnu jsme se v 1. a 2. oddělení zaměřili na blížící se Velikonoce. Vysvětlili jsme si jejich původ a zvyky, které se v rodinách dodržují. Jako dekoraci jsme si vystříhali slepičku z papíru, a tu pak dekorovali bublinkovou fólií. Narodila se rázem černobílá kropenatá kvočna. Na řadu přišlo také zdobení vajec, na která jsme využili techniku zapouštění barevných tuší do klovatiny. Do odpoledního programu jsme zařadili četbu velikonočního příběhu O zeleném vajíčku. Zajímavé zpestření našich činností byla poznávačka jarních květin s přesmyčkami. V pracovkách jsme si vystřihli siluety berušek a plastický vzhled jejich červeno- černých krovek jsme vytvořili muchlaným krepovým papírem. Přišel čas čarodějnic a nezbylo nám nic jiného než si nějakou tu krasavici zhotovit. Na tělo jsme použili korkový špunt, na který jsme připevnili šaty, z vlny nakadeřili vlasy, dolepili oči, dokreslili obličej a nechali pracovat svoji fantazii. Ve třídě jsme si společně zařádili při několika kolektivních hrách, jako je hledání ztracených kytiček, závody berušek, tichá pošta, na čísla atd... Slunečné počasí nás inspirovalo k vytvoření batikovaných sluníček a zároveň nám dovolovalo trávit více času na školní zahradě a věnovat se tak sportovním aktivitám.
V měsíci dubnu jsme ve 3. oddělení napekli kynuté mazance. Jako další tradici Velikonoc jsme si připomněli malování vajec voskem. V komunitním kruhu jsme si povídali o jarním období, jaká rostlina odemyká jaro …, zkrátka co se v přírodě odehrává. Ve společensko-vědních činnostech jsme luštili křížovky a osmisměrky. Naše znalosti o tomto ročním období jsme si prověřili v testíku. V esteticko- výchovných činnostech jsme potravinářskými barvami malovali sluníčko, zapouštěli jsme barvy do disperzního lepidla, kdy nám tak rozkvétaly pod rukama tulipány. Vystřihávali jsme a lepili berušky z barevného papíru. V tělovýchovných činnostech jsme si zahráli turnaj, na chodbě školy, ve squashy. Při příznivém počasí jsme využívali zahradu, kde jsme hráli fotbal nebo skákali přes švihadlo. Akcí měsíce byl výlet do solné jeskyně v Berouně.
Ve 4. a 5. oddělení nám hned na začátku měsíce vykvetly kytičky z mačkaného krepáku. Na oknech se zatřepetali barevní motýlci a berušky. Jarně a velikonočně jsme třídu nazdobili proto, že se blížily naše společné velikonoční dílničky s rodiči. Každý kdo přišel, mohl si ozdobit perníková 3D vejce cukrovou polevou. Výtvory byly opravdu nádherné. Obrázky květinek z těstovin " provoněly" celou chodbu naší školy. Po Velikonocích jsme si povídali o tom, co jsme prožili, které tradice se v které rodině dodržovaly. Po obědě, kdy klidníme svoje najezená bříška odpočinkem na koberci, jsme poslouchali pohádku Leknínožrout. Do programu družiny jsme zařadili ozdravný pobyt v solné jeskyni v Berouně, který jsme si náramně užili. Jako pozornost jsme dostali sladký zákusek a malý dáreček v podobě solného kamínku. Koncem jarního tématu jsme vyrobili motýlí stromy v květináčích a opět jsme vyzdobili okno školní chodby. K jarnímu tématu jsme zařadili básničku s názvem Hurá do přírody, která nás nesmírně pobavila. V komunitním kruhu jsme si společně povídali, co už na jaře kvete a roste, komu se rodí mláďata… Mláďátka nás zaujala na tolik, že jsme si zkusili dokreslování poloviny fotografie, při kterém jsme procvičili zrakové vnímání, představivost a fantazii. Poslední týden jsme si užívali nádherného počasí na školní zahradě. Nakreslili jsme skákacího panáka a už se skákalo. Poslední den jsme si zazpívali písničku Když jsem já sloužil, ke které jsme celý příběh ilustrovali.
Na začátku měsíce se slavily velikonoční svátky. Připravili jsme na toto téma, u nás v 6. oddělení, nejdříve vystřihovaná barevná květinová vajíčka a ozdobili okna auly. Vyrobili jsme i několik obřích vajec ze čtvrtky a vymalovali je podle fantazie. Na závěr jsme zhotovili velikonoční závěsy. Vystřihovali jsme podle šablony vejce, zdobili je různými technikami malby (např. malování zmizíkem do barevného inkoustu) a nakonec jsme je navěsili na barevné šňůrky. Rozkvétající přírodu jsme zkusili přiblížit kvetoucími tulipány, kdy jsme nacvičili techniku origami. V průběhu měsíce jsme ve třídě hráli různé slovní hry nebo si dávali logické hádanky. V dubnu jsme také uspořádali společný výlet do solné jeskyně v Berouně. Čistili jsme si dýchací cesty v několika navzájem propojených jeskyních plných soli z Mrtvého moře. Náramně jsme si pochutnali na dobrém občerstvení a odvezli si domů solný krystal na památku. Myslíme si, že se výlet velice vydařil.