Školní družina v měsíci leden 2012
 |  1  |  zpět
Měsíc leden se u nás v družině pyšnil tématem Zimní čarování. Cílem bylo dokázat určit znaky zimního období v přírodě, sledovat přírodní a meteorologické jevy tohoto období a znát jejich podstatu a využívat sněhových podmínek pro aktivní hry na sněhu. To jediné se nám nikomu nepodařilo.
V 1. a 2. oddělení jsme si nejprve připomněli oslavy Nového roku a vyškrabávanou technikou rozsvítili papírové ohňostroje. Při našem „ čarování „ jsme si připomněli několik meteorologických jevů, jako je ledovka, námraza, sněhové jazyky… a dozvěděli jsme se jejich podstatu. Uspořádali jsme několik sportovních odpolední, kdy jsme se věnovali zimním radovánkám. Většinou jen ve třídě. I tak jsme si super zalyžovali, zabruslili a sněhová koulovačka byla taky prima. Mnoho práce nám dala výroba barevného kulíška, který byl z papíru, a zdobila ho opravdová vlněná bambule. Četli jsme si několik zimních pohádek a příběhů. Jeden příběh nám se nám pokoušel vysvětlit proč je sníh bílý. Několikafázovou malbou jsme ztvárnili podobu Sněhové královny ze známé pohádky. Všechny naše získané vědomosti jsme umocnili vědomostní soutěží o titul Zimního krále. Konec měsíce jsme se věnovali výzdobě auly a k přípravám všemožných atrakcí pro naše budoucí spolužáky.
V měsíci lednu jsme si ve 3. oddělení četli z knihy tradic o třech králích a následně jsme si tyto postavy namalovali potravinářskými barvami. Vystřihovali jsme vločky z lepicí folie, nalepili je na okna a rázem to vypadalo, jako když opravdu sněží. Zapouštěli jsme modrou barvu do mokré čtvrtky ve tvaru koule a sníh tak začal padat i za okny školní chodby. Namalovali jsme si také sněhuláky, a to mastným pastelem. Hráli jsme hru Město, věc, jméno a zdokonalovali jsme se v luštění křížovek. Celý poslední lednový týden jsme připravovali kompas- skládačku, pirátské vlajky na výzdobu auly k zápisu dětí do prvních tříd. V tělovýchovných činnostech jsme hojně využívali školní zahrady, hráli fotbal, na schovávanou, hru Zem, nebo jsme stavěli a zdolávali překážkové dráhy. Na konci měsíce jsme si vytvořily zimní královny z vaty, látky a papíru.
Ve 4. a 5. oddělení jsme začali hned na začátku měsíce vyrábět sněhuláky, i když jen z mačkaného papíru. Takoví sněhuláci se hned tak neroztají. Také jsme si vytvořili pěkné sněhové mraky, ze kterých se sypal běloučký sníh. Zpívali jsme zimní písničky a četli jsme si pohádky také k současnému tématu. Na den Tří králů jsme si zahráli stejnojmennou hru, která nás moc bavila. O zimním počasí jsme si četli celý měsíc z odborné literatury. Dozvěděli jsme se, jak vzniká sníh, déšť, mraky a kroupy. Povídali jsme si i o důležitosti horské služby v zimním období. Zamrzlá okénka, která jsou v mrazivém počasí aktuální, vznikala rozfoukáváním barev brčkem. Jednoho odpoledne jsme zašli k řece podívat se na kachničky a pořádně je nakrmit. Prohlubovali jsme naše vědomosti při čtení pranostik, přísloví a pořekadel a rozvíjeli jsme mluvený projev při vyjádření vlastního názoru. Naši stále velkou energii jsme si vybili při hře Na mrazíka. Učili jsme se, jak si vyrobit barevnou bambulku z vlny na zimní čepici. Pro některé z nás to bylo těžší, ale s pomocí to zvládl každý. Velkou zábavu jsme si užili při papírové koulované. Měsíc jsme zakončili přípravou dekorací a soutěží na výzdobu auly k zápisu prvňáčků. Všichni jsme se vystřídali při kreslení, vymalovávání a výrobě.
Na začátku ledna jsme si v 6. oddělení povídali o svátku Tří králů a zarecitovali jsme koledu. Protože sněhová nadílka nebyla žádná, vyrobili jsme sněhuláky alespoň z barevného papíru a vaty a vyzdobili jimi dveře naší školy. Do oken jsme vystřihávali krásné vločky z bílého a modrého papíru, abychom měli sníh alespoň tam. A " postavili" jsme i barevného sněhuláka. Zahráli jsme si hru, při které jsme se dozvěděli některé méně známé pranostiky o lednu. Tak uvidíme, jestli se ta o krtkovi, který ryje v lednu a zima pak končí až v květnu, splní. Protože se na konci měsíce rapidně ochladilo, vyrobili jsme si barevné rukavičky i s "kožíškem".