zpět na život školy

 Přechod Venuše přes Slunce 6. června 2012 

Ve středu 6. června 2012 máme možnost spatřit na obloze mimořádný úkaz – přechod Venuše přes Slunce. Další takový přechod nastane až 11. prosince 2117, tedy za 105 roků. Tento úkaz patří do série jediných dvou přechodů Venuše v 21. století. První z nich se odehrál 8. června 2004 (pozorování v roce 2004) a z České republiky jsme jej mohli spatřit v celém průběhu.

Z letošního přechodu Venuše přes Slunce můžeme v ČR pozorovat jen poslední dvě hodiny v časných ranních hodinách po východu Slunce. To bude vycházet v Dobřichovicích ve 4 hodiny 54 minut letního času a okamžik úplného výstupu Venuše ze slunečního kotouče nastane v 6 hodin 55 minut.

Úkaz je pozorovatelný bez dalekohledu. Do Slunce se však nikdy nesmíme dívat přímo, aby nedošlo k nevratnému poškození zraku! O bezpečnosti při pozorování Slunce si přečtěte na konci tohoto článku nebo zde.

V naší škole již tradičně pozorujeme úkazy zatmění Slunce nebo přechod Venuše přes sluneční kotouč. (Např. 29.3.2006 nebo 8.6.2004).

I letos budou mít možnost žáci naší školy pozorovat tento vzácný úkaz.
Pro pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč bude (v případě příznivého počasí) pro žáky naší školy připraveno pozorovací stanoviště nedaleko kruhové křižovatky u cedule naučné stezky, a to ve středu 6.6. od 4.50 do 6.55 hodin, kdy úkaz končí.

Použijeme opět dvě bezpečné pozorovací metody:
1) Přímé sledování pomocí ochranných brýlí (brýle půjčuje p. uč. Syblík)
2) Nepřímé pozorování pomocí projekce obrazu Slunce skrz okulár dalekohledu na bílou podložku (instaluje p. uč. Syblík).





Jak bezpečně Slunce pozorovat?

Pozorování tohoto krásného úkazu je jistě pro každého nezapomenutelným zážitkem, pokud ale dodrží některá pravidla. Sluneční světelné a tepelné záření je tak velké intenzity, že by při pozorování nechráněným okem mohlo nevratně poškodit zrak.

Připomeňme si HLAVNÍ OBECNÉ ZÁSADY POZOROVÁNÍ SLUNCE:

zpět na život školy