Dobřichovické hudební jaro 2013 |
|
V letošním roce jsme na naší škole již po páté zahájili projekt Dobřichovické hudební jaro, který si klade za cíl přiblížit dětem vážnou hudbu a v propojení s výukou estetických předmětů umocnit prožitek z jejího poslechu.
V minulých ročních jsme vyslechli mnoho skladeb autorů, kteří napsali některá svá díla přímo pro děti, nebo byla dětem svou podstatou snadno přístupná a tato myšlenka nás provázela i letos. Jednalo se však téměř vždy o hudbu reprodukovanou. V tomto roce jsme se však pokusili posunout laťku trochu výš a nabídnout žákům mimořádný zážitek z návštěvy opravdového koncertu, který by se uskutečnil přímo ve škole a naplnil její prostory živou hudbou symfonického orchestru.
Jakkoliv by se mohlo zdát, že je tato myšlenka příliš odvážná, podařilo se získat pro tuto akci mladý symfonický orchestr, který pod taktovkou pana dirigenta Lukáše Kovaříka přistoupil na tento nápad a opravdu za dětmi do Dobřichovic 13. května přijel. Dvorana nové budovy školy se proměnila v koncertní sál, žáci i učitelé ve slavnostním oblečení usedli do hlediště a tóny hudební pohádky pro symfonický orchestr a vypravěče doslova rozezněly celou školu. Děti uslyšely skladbu Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk, ve které každý nástroj reprezentuje některou postavu příběhu, a mohly tedy již z hudebních motivů rozeznávat, kdo je v příběhu právě u slova. Po skončení koncertu, který završil uznalý potlesk a předávání květin, se žáci mohli vydat do orchestřiště, s muzikanty, dirigentem a vypravěčem pohovořit a dokonce si na nástroje zkusit zahrát. Některé děti si nechaly podepsat od umělců program, který si později mohou vložit do čtenářských nebo školních deníků.
V čase od 13. 5. do 24. 5. 2013 bude nyní prostorami školy znít tato hudební pohádka ve třídách a děti s ní budou dále pracovat výtvarně, slohově, ale také například při výuce cizích jazyků, kdy pohádku uslyší s mluveným slovem v angličtině. Završením projektu bude výstava prací, která promění opět dvoranu školy v galerii. Tato výstava, jako i uplynulých letech, bude podle zájmu přístupná i rodičovské veřejnosti.
Velký dík patří nejen muzikantům, kteří byli ochotni za dětmi přijet, ale také radě města Dobřichovice s panem starostou, kteří celý projekt podpořili finančně a nemalou měrou se tím podíleli na jeho uskutečnění.
Žáci mohli na opět vlastní oči spatřit, že vážná hudba není mrtvý útvar, který provozuje několik málo nadšenců vyššího věku, ale že je naopak velmi živá a aktivně se jí věnují právě mladí lidé a jejich radost z hudby byla přímo nakažlivá. Věříme, že vklad, který jsme tímto do duší našich dětí vložili, jim pomůže v osobním rozvoji a jejich život se stane pestřejší a bohatší.