Školní družina v měsíci říjen 2012
 |  1  |  zpět
Říjen 2012 - téma: Podzimní paleta barev

1. a 2. oddělení - Téma měsíce října jsme nazvali "Podzimní paleta barev". Prvním naším úkolem byla výzdoba oken, kdy měly děti na připravené kmeny prstovými barvami vytvořit korunu stromu, a tak rozvíjet znalosti o podzimních barvách. Na plánované vycházce do lesa jsme se zaměřili na pozorování a vyhledávání znaků podzimního období a ještě si stačili zahrát pohybovou hru na rychlost. Nasbírané listy jsme navlékali na nitě, které jsme pak použili na venkovní kompozici nazvanou "podzimáci" a tím splnili náš cíl: posilovat koordinaci očí a rukou při práci s přírodním materiálem. Při kresbě detailu jablíčka podle skutečné předlohy suchým pastelem jsme zdokonalovali grafické a estetické cítění. Čas nám zbyl i na pečení lahodného štrůdlíku, kde děti předvedly při loupání, strouhání jablíček a přidávání potřebných ingrediencí své manuální dovednosti. Příjemné podzimní počasí nám dovolovalo trávit zbytek odpoledne na školní zahradě, a tak dětem dopřát potřebný pohyb.

3. oddělení - Tento měsíc jsme ve výtvarných a pracovních činnostech zavařovali do papírových sklenic ovoce, vystřihovali a vybarvovali veliké stromy do oken, malovali listy temperou a následně na ně domalovali brouky tuší, skládali košíčky na oříšky, pastelem kreslili dýně podle předlohy, prostřihávali jsme je a lepili na okna chodeb, vyráběli obrázky z luštěnin. Luštili jsme kvízy, doplňovačky, křížovky. Zahráli si na zahradě míčové hry.

4. a 5. oddělení - Měsíc říjen jsme začali barevně, protože k nám přišel podzim a naše třída se rozzářila barevnými listy, ovocem a létajícími draky. Hned v prvním týdnu jsme si udělali výlet do Karlíka, při kterém jsme pozorovali, jak se příroda na podzim mění a nasbírali jsme podzimní plody, které jsme použili při výrobě podzimních skřítků, tzv. PODZIMNÍČKŮ. V komunitním kruhu jsme si s dětmi vysvětlili, proč listy mění barvu a proč opadávají, jak probíhá ptačí stěhování, jaké ovoce na podzim uskladňujeme a jakým způsobem a co to jsou moštárny. K měsíci říjnu jsme si přečetli pranostiky, přísloví a podzimní příběh "Jak lovili kaštany", který děti nádherně přenesly na papír. Ze společné práce dětí druhých a třetích tříd vyrostl velký strom s obtiskanými jablíčky a vylisovanými listy a prvňáčci namalovali barevná jablíčka a hrušky. Před prázdninami jsme si s dětmi upekli jablečný závin, na kterém jsme si velice pochutnali. Rozfoukáváním tuše a dokreslením šípků vznikl nádherný šípkový keř, který zvládly všechny děti a rovnou jsme si pověděli o využití šípků. K tématu jsme si zahráli hru KOMPOT a vyběhali jsme se na školním hřišti.

6. oddělení - "Jdeme vstříc barevnému podzimu", tak jsme se loučili minule a jak to dopadlo? Myslím, že dobře, děti si velmi užívaly pěkné podzimní počasí, které nám přálo na šk. zahradě, kde jsme se věnovali různým hrám (čára, na schovku, vybíjená, honěná, atd) Děti jsou plné fantazie a i při této činnosti to zvládají na jedničku. V aule jsme však také nelenili, jak je vidět ve vstupních prostorách školy. Malovali jsme podzimní draky, použili barevné křídy na krásnou kompozici podzimních stromů, kde si děti vyzkoušely skupinovou práci při kreslení velkého plakátu s přírodninami, použili jsme listí jako květy do vázy, barevné papíry - vystřihovali jsme a lepili podzimní krajinu. Na závěr bramborová razítka na podzimní tapety. Rozvíjíme tak fantazii a kreativitu, manuální a jemnou motoriku, cit pro barevnou kompozici. V rámci poledního klidu čteme, luštíme křížovky, různé slovní hry a kvízy, sledujeme dětské filmy, rozšiřujeme znalosti o podzimním svátku halloween.