Zpráva za měsíc duben 2013 |
|
V 1.a 2. oddělení ŠD jsme se v měsíci dubnu zaměřili na rozšiřování znalostí a vědomostí dětí o změnách v jarní přírodě. Podnikli jsme přírodovědnou vycházku do parku, kde jsme společně s dětmi poznávali a určovali jarní kytičky podle atlasu. V pracovně-technických činnostech jsme z modelovací hmoty a z papíru tvarovali např. krokusy, tulipány, zvonky a tak rozvíjeli praktické dovednosti při práci s papírem, nůžkami a jiným materiálem. Činnosti výtvarné jsme zahájili tiskáním korkových tiskátek na látkový podklad a dokreslováním zvířecích kamarádů do obrázku. Do našeho odpoledního programu jsme zařadili jazykolamy na rozvoj motoriky mluvních orgánů, četbu, jednoduché křížovky, rébusy, a čtyřsměrky, při kterých jsme prohlubovali slovní zásobu. Čas zbyl i na volný pohyb na školním hřišti, ale i na hry řízené vychovatelkou.
3.oddělení V komunitním kruhu jsme si povídali o jaru, která rostlina odemyká jaro, znaky jara.....četli jsme si z knihy" České zvyky a obyčeje" Ve společensko-vědních činnostech jsme luštili křížovky a osmisměrky. Děti si také prověřily znalosti v testíku o jaru. V esteticko- výchovných činnostech malovaly sluníčko temperovými barvami, vyráběly hnízdo pro ptáčky,vystřihávaly a lepily berušku z barevného papíru a malovaly vlaštovičky. Zhotovili jsme také ptáčka na náš družinový strom a vyráběli jsme čarodějnici na klacek.Také jsme si zazpívali písničku" Okolo Frýdku...." a doprovodili se na Orfovy nástroje.V tělovýchovných činnostech jsme si zahráli chobotky v aule a využívali jsme zahradu, kde jsme hráli fotbal, skákali přes švihadlo.
4. a 5.oddělení - S dětmi jsme si připomněli zvyky a tradice o Velikonocích,jaké to bylo dříve za dob našich babiček a dědečků. Všechny pohádkové příběhy jsme zaměřili k Velikonocům a přečetli jsme si pohádky „Pro slepičí kvoč“, při které jsme se nesmírně zasmáli, „O jaru,beránkovi a samoté“ a „Tekla a vajíčko“. Vyráběli jsme velikonočního beránka z těstovin, smějící se sluníčko ze skládaného papíru a vše nám vyzdobilo jak naši třídu tak i chodbu školy. Venku byl dostatek sluníčka ,a tak jsme hráli různé pohybové hry a soutěže. Do tohoto měsíce jsme zařadili i mláďata, která si děti namalovaly. O mláďatech jsme si přečetli zajímavosti a užili jsme si spoustu legrace při kvízu o těchto malých zvířátkách. K jarnímu i velikonočnímu tématu jsme si zazpívali písničky, při kterých jsme rozvíjeli hlasové dovednosti. Naše téma jsme zakončili rozkvetlým stromem, který vznikal při kolektivní práci všech dětí. Přečetli jsme si o jarní přírodě z odborné literatury a vyrobili jsme si čmeláky a berušky na špejli.Rozvíjeli jsme logické myšlení a smysl pro rým při doplňování básniček a hádanek. Na oknech se nám zatřepetali nádherní barevní motýlci a poslední den jsme si přečetli o pálení čarodějnic, a jak vůbec tato tradice vznikla.