Školní družina v měsíci leden 2014
 |  1  |  zpět
Leden 2014 - téma: Les v zimním spánku

1. a 2. odděleni
V lednu jsme začali připomenutím svátku Tří králů, o kterých jsme si přečetli krátkou pověst o jejich putování za Ježíškem. V rámci nového tématu jsme se seznámili se zvířaty, která žijí v naších lesích jednak formou poznávacích her, křížovek, pracovali jsme i s encyklopedií. Přečetli jsme si pohádku "O medvědu huňáčovi". Jako první děti vyrobily vystřihováním a lepením z barevného papíru malou vránu, dále jsme namalovali a vystřihli stromy a do vystřihlých otvorů jsme vyrobili ptáčka s liškou. Pomocí několika výtvarných technik jsme vyrobili sovy a sněhuláky. Protože se přiblížil zápis budoucích prvňáčků, vystřihovali jsme a malovali temperami z kartonů vyrobené velké smrky, medvěda a různé houby, které budou sloužit jako výzdoba v aule. Hned jak napadl dlouho očekávaný sníh, vyrazili jsme ven na pole, kde děti hledaly a určovaly stopy zvířat, podařilo se nám i postavit ze sněhu malého medvěda.

3. oddělení
Na začátku ledna jsme si připomněli svátek Tří králů, přečetli si, jak se jmenovali, namalovali si je a zahráli hru "Na krále". Zahráli jsme si na tichou poštu, třídili lesní a domácí zvířata. Ukázali si v atlase medvěda hnědého a přečetli si vše o něm . Luštili jsme křížovky a osmisměrky. Ve výtvarných činnostech jsme si medvěda namalovali a doplnili kůží. Děti také malovaly zvířata žijící v lese, vystřihovaly sovu a vystavily je na strom na chodbě školy. Ve volném čase jsme lepili na židle obaly od čaje. Využívali jsme sněhu na školní zahradě.

4. a 5. oddělení
Po dlouhých vánočních prázdninách jsme se sešli v hojném počtu a děti se předháněly, aby nám pověděly, jaké dárky našly pod stromečkem. Dárečky jsme si nakreslili a z obrázků jsme si udělali výstavu. Leden je však tématem "Lesa v zimním spánku", ke kterému jsme si přečetli mnoho z odborné literatury a dozvěděli jsme se i takové zajímavosti, jako že stromy v zimě také spí jako některá zvířata. O zimních spáčích, které jsme si vyjmenovali, jsme se dozvěděli, co je vlastně zimní spánek, co je nepravý zimní spánek a jaká jsou jeho úskalí a nebezpečí. Každý týden jsme vyřešili kvíz, při kterém jsme si četli otázky a hádali správné odpovědi. Rozvíjeli jsme tak znalosti a vědomosti o dění v přírodě. Přečetli jsme si spoustu pohádek, např. "O třech medvědech" a "Veverčí příběh", ze kterých pak děti kreslily to, co se jim nejvíce líbilo. Vyluštili jsme si zvířecí osmisměrku a v aule jsme si zahráli pohybové hry. Celý měsíc jsme s dětmi vyráběli kulisy na výzdobu auly, kde proběhne zápis do 1 tříd. Vyráběli jsme stromy, houby, lesní zvířátka, krmelec a pro ozdobu budoucích prvňáčků i houbové kloboučky na hlavu. Děti pracovaly s velkým úsilím a výsledek byl dokonalý. Celý měsíc jsme za příznivého počasí navštěvovali školní zahradu.