Školní družina v měsíci prosinec 2013
 |  1  |  zpět
Prosinec 2013 - téma: Jak voní Vánoce

Vánoční čas je nejkrásnější období z roku, kdy jsou děti v očekávání a natěšené na příchod "Ježíška."

V 1. a 2. oddělení jsme se dětem pokusili přiblížit adventní a vánoční zvyky a tradice. Prostřihávanými vánočními motivy jsme vyzdobili okna naší třídy. Na nasbírané kamínky od řeky jsme temperou malovali obličeje Mikuláše, Čerta a Anděla, které si pak děti odnesly domů. Z kartonu jsme vyřezali velký strom, kolorovali ho, ozdobili pozlátky od bonbonů a zavěsili na špičku zlatou kometu. U stromu jsme si společně zazpívali známé vánoční písně a koledy, a tak rozvíjeli hudebnost. Pustili jsme se do pečení pracen, abychom měli pohoštění na "Vánoční dílničku", na které jsme vyráběli vypichovaná papírová přáníčka. Četbou jsme si připomněli příběh o narození Ježíška, hráli jsme různé didaktické hry na uvolnění a zbyl i čas na odpolední řádění na školní zahradě.

3. oddělení
Už od začátku prosince jsme si navodili v družině vánoční náladu pouštěním koled a vůní františka, četli jsme si z knihy tradic, kde roste jmelí a jak začíná Advent. Vytrhávali jsme čerta "Pekelníka" a pověsili je do oken na síť. Psali jsme dopis Ježíškovi. Zhotovili si anděla z těstovin, který se prodal na charitativním trhu pro postiženou holčičku na lázeňský pobyt. Vyrobili jsme mýdlové srdce pro rodiče. Vytvořili si 3D hvězdu na vánoční strom a z pláství vosku si vyráběli ozdobu, luštili vánoční křížovku. Rodiče s dětmi si zhotovili dekorační kouli ve vánoční dílničce. Podle počasí jsme využívali školní zahrady.

4. a 5. oddělení
Nejhezčí měsíc v roce nastal a my jsme se těšili, jak využijeme pracovní a výtvarné činnosti k výrobě vánočních výrobků a dárečků. První týden nastal čas čertů, mikulášů a andělů. Čerty v pytli jsme vyráběli z barevného papíru a vznikla nám nádherná skrýš na bonbóny a jiné dobroty. Využili jsme i papírové ruličky, z kterých vznikali pod rukama dětí nádherní čerti, mikulášové a andělé ozdobení barevným papírem, látkou a třpytkami. Ještě jsme si přednesli básničky pro mikuláše, abychom si vše natrénovali. Potom jsme se začali postupně připravovat na tvořivé vánoční dílničky. A aby se rodičům u nás líbilo, upekli jsme s dětmi drobné cukroví ke kávě a čaji. Děti byly moc šikovné a bylo vidět, které pomáhají doma maminkám. Ještě jsme na vánoční trhy připravili plastické hvězdy s přáníčky a nastal den dílniček. Rodiče si společně s dětmi ozdobili skleněný svícínek třpytkami a podle počtu rodičů a krásně nazdobených svícnů se to rodičům a dětem líbilo. Přečetli jsme si vánoční pohádku "Ježíšek" a připomněli si, jaké bývaly Vánoce za dob našich babiček a prababiček. Pověděli jsme si přísloví a pořekadla na měsíc prosinec, která jsme si následně vysvětlili. Každý si vyrobil nádherný stromeček ze čtvrtky, který si ozdobil blýskavými ozdobami podle svých představ. Poslední týden jsme vyráběli třpytivá vánoční přáníčka, na vánočně ozdobený papír jsme napsali svá přání, pustili si vánoční pohádku, zpívali koledy a těšili se na ty dlouho očekávané Vánoce.