ITÁLIE už počtvrté

Letos se naše skupina pěti žáků devátých tříd společně s paní učitelkou Kubíkovou vydala už počtvrté reprezentovat naši vlast, město i školu na mezinárodní studentskou konferenci do Carpi v Itálii. Toto setkání studentů 13 zemí Evropy je výjimečná příležitost pro mladé lidi najít nejen nové kontakty, ale také společnou řeč nad pevně danými tématy. Žáci tam pracovali v pěti pracovních skupinách, které si podle témat již předem vybrali a připravili se na ně. Jan Hrdlička – zdroje energie, Veronika Pecharová – žurnalistika, Aneta Vaňhová – kultura a tradice, Lenka Křivánková – návrhářství a móda, Ondřej Pexa – Evropa společně v odlišnostech.

Cesta tam i nazpátek probíhala v poklidu. Do Bologně jsme letěli letadlem, dále naše cesta pokračovala přímým vlakovým  spojem necelou hodinu do Carpi.

Po příjezdu byli naši žáci rozděleni do rodin. Pobytu v rodinách se obávali, ale nakonec se jim tam tak líbilo, že se celý den při práci ve skupinách těšili na večery strávené společně s nově nabytou rodinou. Celé setkání začalo druhý den po příjezdu a to prezentací jednotlivých skupin, kde se všichni představili. Hned odpoledne už se pilně pracovalo na daných tématech. Náplní každé skupiny bylo pomocí informací, které si každý přivezl s sebou, dojít diskuzí k vzájemnému porovnání výsledků. Pochopitelně práce byla vždy rozdílná a to podle náplně. Například skupina módy a návrhářství pracovala více manuálně a naopak skupina hodnotící zdroje energie řešila své úkoly pomocí internetu – tedy čistě teoreticky.

Snídaně a večeře zajišťovaly žákům rodiny, obědvali jsme v jedné z hostitelských škol. Byla to hotelová škola a stravování bylo skutečně jak v hotelu  i s obsluhou a bylo moc dobré.

Součástí programu byl také výlet do města Ferrara. Je to místo plné historických památek a muzeí, takže jakákoli spojitost s italskou značkou auta Ferrari je mylná. Výlet je vždy součástí každé konference, a tak po Benátkách, Mantově a Veroně jsme měli možnost prohlédnout si další zajímavý skvost Itálie.

I pro mě to je vždy jedinečná příležitost sejít se s kolegy z jiných zemí Evropy a probrat všechny důležité novinky. Jsou to vlastně už přátelé, protože se tam většinou setkáváme ve stejném složení, takže můžeme hodnotit, co je u každého z nás na škole a ve vzdělávání nového. Toto vidím jako velmi důležitý moment, protože ne každý učitel či škola má možnost takovéto průběžné zhodnocování provádět. V dnešní době, kdy jsme čím dále více součástí celé Evropy,  je i toto nedílnou součástí globálního vzdělávacího systému.

Celá tato akce by ale byla neproveditelná bez výrazné podpory městského úřadu a pěti středních škol města Carpi : Liceo ScientificioManfredo Fanti“ (naše partnerská škola),

Centro di Formazione ProfesionaleNazareno“ (hotelová škola), Istituto Profesionále di Stato per I´Índustria e I´ArtigianatoGiancarlo Vallauri“ (technická škola), Istituto Tecnico Industriale StataleLeonardo da Vinci“ (technická škola), Istituto StataleIstruzione Superiore „ Antonio Meucci“ (ekonomická škola). Proto jim všem patří můj velký dík. Bez jejich finanční podpory a organizace, bez pomoci učitelů škol a rodin by se tato akce nemohla konat a já bych nemohla umožnit dětem za prvé využít znalostí anglického jazyka, což byl komunikační spojovatel, a za druhé v praxi se spoléhat sami na sebe a umět prosadit sebe, své myšlenky a postoje v cizím kolektivu.

Hana Kubíková

Koordinátor mezinárodních vztahů