Toto jsou pouze náhledy, celý obrázek uvidíte až po kliknutí na náhled.
Okno se zvětšeným obrázkem zavřete tím, že na obrázek kliknete.
V 5.století př.n.l., v období čínských dějin nazývaném "období Válčících států", začaly následnické státy, vzniklé po rozpadu království Čou, budovat obranné zdi. Navíc severní státy budovaly velké množství příkopů a valů, zejména proto, aby se ochránily proti nájezdům kmene Siung-nu, kmene polokočovných pastevců dobytka, kteří žili v severních stepích.
V roce 221 př.n.l. si čchinský panovník Š`-chuang-ti podrobil Válčící státy a prohlásil se za prvního císaře Číny. Během jeho jedenáctiletého panování vytvořil impérium, kde existoval právní systém, normalizované míry a váhy, síť cest a přísná byrokracie. Na ochranu severní hranice říše nařídil zpevnit a rozšířit veškeré zdi. Veškerý materiál pro stavbu se čerpal z místních zdrojů, protože doprava by stála mnoho úsilí. Proto byly některé části zdí stavěny z kamene (v horách), dřeva (v lesnatých údolích) nebo třeba ze směsi hlíny, písků a oblázků (v poušti Gobi).
Samotná zeď nesloužila jen jako ochranný val. Vždy po určitých úsecích se nachází ve zdi bašty - strážní věže, kde bývala lidská posádka a které měly odrážet případný útok. Věže byly stavěné na dohled - hlavně kvůli komunikaci - příkaz z velitelství se z jednoho konce zdi na druhý dostal za pouhých 24 hodin!
Po smrti Š`-chuang-tiho udržovali a rozšiřovali zeď císaři z dynastie Chan (206 př.n.l. - 220 n.l.). Poslední dynastie, která významně stavbu rozšiřovala a opravovala staré části zdi, byla dynastie Ming (1368 - 1644) po vyhnání Mongolů z Číny.Zdi z období dynastie Ming jsou většinou 6 metrů vysoké, u paty 7,6 metru a na vrcholu 6 metrů široké. Základy byly vyráběny z velkých kamenů, stejně jako vnější zdi. Vnitřek je vyplněn menšími kameny, drtí, hlínou a vápnem. Cesta na vrcholu zdi je vydlážděna cihlami. V místech, kde sklon terénu převyšuje 45 stupňů, přechází rovná dlažba ve stupňovitou. Každých 90 až 180 metrů stojí strážní věž, vysoká 13 metrů, se čtvercovým půdorysem o hraně také 13 metrů. Těchto věží je po celé délce zdi zbudováno na 25 000.
Nejzachovalejší části zdi nalezneme dnes poblíž vesnice Pa-ta-ling, asi 65 kilometrů od Pekingu. Na dalších místech je stav různý, hlavně kvůli použití různých materiálů pro stavbu. Na mnoha místech si kameny odnášejí místní rolníci na vlastní stavby.
Její význam však zůstává nezměněn. Její stěny i dnes oslovují návštěvníky svou majestátností a vypovídají mnohé o silném lidském duchu i o těžkých dobách, kterými musela nejen Čína na své dlouhé pouti staletími projít.