zpět na občanku   zpět na život školy  
Česká republika - základní údaje

Vznik státu: 1. 1. 1993 (po rozdělení Československa)

Podle čl. 1 Ústavy České republiky je země svrchovaným, jednotným a demokratickým právním státem, založeným na úctě k právům a svobodám člověka a občana.

Lid je zdrojem veškeré státní moci, kterou vykonává prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.
Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod.
Zákonodárná moc náleží Parlamentu, který je tvořen dvěma komorami - Poslaneckou sněmovnou (200 poslanců volených na 4 roky) a Senátem (81 senátorů volených na 6 let). Právo volit mají občané od 18 let věku, zvolen do Poslanecké sněmovny může být občan od 21 let, do Senátu od 40 let věku.
Výkonná moc náleží vládě, kterou jmenuje prezident republiky a která je odpovědna Poslanecké sněmovně.
Státními symboly ČR je velký a malý státní znak, státní barvy, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní pečeť a státní hymna. Státní vlajka se skládá z horního bílého a dolního červeného pruhu, mezi něž je vsunut modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k délce je 2:3. Státní pečeť tvoří velký státní znak podložený lipovými ratolestmi po stranách, kolem něhož je nápis Česká republika. Státní hymnu tvoří první sloka písně na slova Josefa Kajetána Tyla Kde domov můj?

Obyvatelstvo

Počet obyvatel: 10 251 079 (k 31.12.2005)
Hustota obyvatel: 131 na km2

V počtu obyvatel je Česká republika na 14. místě v Evropě po Maďarsku, Portugalsku a Bělorusku před Řeckem a Belgií.

Národnostní složení: česká 81,1 %, moravská 13,2 %, slezská 0,4 % (celkem 94,7 %), německá 0,5 %, slovenská 3,1 %, romská 0,3 %, polská 0,6 %, ostatní 0,2 %.

Administrativní dělení

Kraje od 1. 1. 2000 - celkem 14
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj.

Středočeský kraj (Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram, Rakovník)
Jihočeský kraj (České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor)
Plzeňský kraj (Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov)
Karlovarský kraj (Cheb, Karlovy Vary, Sokolov)
Ústecký kraj (Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem)
Liberecký kraj (Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily)
Královéhradecký kraj (Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov)
Pardubický kraj (Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí)
Vysočina (Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou)
Jihomoravský kraj (Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo)
Olomoucký kraj (Jeseník, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šumperk)
Moravskoslezský kraj (Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava-město)
Zlínský kraj (Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín)
okresní úřady byly k 31. 12. 2002 zrušeny, okresy jako územní statistické jednotky nadále zůstaly


Celková rozloha: 78 866 km2 (tj. 7 887 000 ha)
Česká republika leží ve střední Evropě mezi rovnoběžkami 48 stupňů, 33 minuty, 9 vteřin a 51 stupeň, 3 minuty a 22 vteřiny severní šířky a mezi poledníky 12 stupňů, 5 minut, 33 vteřiny a 18 stupňů, 51 minuta, 40 vteřin východní délky.
Nejvzdálenější body republiky mezi západem a východem měří 493 km, mezi severem a jihem 278 km.

Svou rozlohou zaujímá Česká republika 21. místo po Maďarsku, Portugalsku a Rakousku před Irskem, Litvou a Lotyšskem.

Délka hranic se sousedními státy: 2 311,2 km
Německo 810,7 km
Polsko 782,5 km
Rakousko 466 km
Slovensko 252 km

Průměrná nadmořská výška 430 m.
Územím republiky procházejí hlavní evropská rozvodí (uzlem je Kralický Sněžník) a oddělují povodí Severního, Baltského a Černého moře. Země leží na rozhraní České vysočiny (Šumava, Český les, Krušné hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky) a Západních Karpat (Beskydy).
Nejvyšší hora: Sněžka 1 602 m n.m.
Nejnižší bod: Hřensko 117 m n.m.
Nejdelší řeka: Vltava 433 km
Na území republiky jsou 4 národní parky:
- největším je národní park a chráněná krajinná oblast Šumava
- národní park Podyjí
- nejstarším je Krkonošský národní park - KRNAP
- nejmladší park České Švýcarsko (od 1. 1. 2000)
Geopark UNESCO - Český ráj od října 2005 - území na rozloze cca sedmi set kilometrů čtverečních zahrnuje např. Boskovské jeskyně a Jičínsko, skalní města Příhrazské, Hruboskalské, Betlémské, Prachovské, Klokočské a Suché skály

Stručný historický přehled

První obyvatelé českého území byli keltští Bójové (odtud jméno Bohemia). V 6. st. území definitivně obsadili Slované z východu.

Nejvýznamnější období z bohaté historie:
Sámova říše, Velkomoravská říše, panování Přemyslovců a Lucemburků (Karel IV.), období husitské, vláda Habsburků, třicetiletá válka, české národní obrození, rozpad rakousko-uherské monarchie a vznik Československé republiky v čele s T.G.Masarykem, německá okupace, čtyřicetiletá vláda komunistů se znárodněným hospodářstvím a centrálním plánováním, 1989 sametová revoluce a rozpad socialistického bloku, privatizace hospodářství a přechod k volnému trhu. 12.3.1999 vstoupila Česká republika do NATO, 1.5.2004 se stala součástí Evropské unie.

Cestovní ruch

Poslední změny znamenaly otevření se světu, které umožnilo dynamický rozvoj cestovního ruchu. Mimořádným způsobem se rozrostla ubytovací a stravovací kapacita ve všech částech země.

Česká republika je významným turistickým cílem. Nabízí návštěvníkům nejen bohatství historických památek, ale i rozmanité přírodní bohatství, hory, rybníky, jeskyně, lázně s minerálními prameny, folklor aj.

Od momentu přechodu přes hranice vstupuje návštěvník do rozmanitého přírodního prostředí s měnící se krajinou a s mnoha historickými městy a městečky, rázovitými vesnicemi s překrásnou lidovou architekturou, s četnými nedávno rekonstruovanými zámky, starými hrady a kostelíky. Vidět lze neprostupný prales na Šumavě, drsné Krkonoše a Krušné hory, Jeseníky a Beskydy, horolezci oblíbené Prachovské skály či Českosaské Švýcarsko se skalními městy a zajímavými skalními útvary i mnohé krasové oblasti s četnými jeskyněmi. Oblíbená je jihočeská krajina se stříbřitou hladinou stovek rybníků či jihomoravské oblasti proslulé pěstováním excelentních vín, která lze ochutnat v rozmanitých vinných sklípcích.

Země je odedávna známá také pro své vyhlášené lázně a minerální prameny, z nichž nejznámější, zdaleka ne však jediné, jsou západočeské Karlovy Vary a Mariánské a Františkovy Lázně. V posledních letech se začíná rozvíjet i agroturistika, tématické pobyty (jako např. pivovarnictví, gastronomie, vinařství), pobyty s aktivním sportováním či rekreační možnosti pro rodiny s malými dětmi či pro seniory.

Hlavní město Praha se svým jedinečným komplexem historických budov, muzeí a galerií a s nekonečným bohatstvím kulturních programů po celý rok je jistě nejatraktivnější cíl většiny turistů. Česká republika nabízí další dlouhou řadu pozoruhodných památkově chráněných měst a obcí či objektů.

Některé z nich jsou zapsány v seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO: kromě historického jádra hlavního města Prahy jsou to ještě Český Krumlov, Telč, Kutná Hora, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a oblast Lednicka-Valticka, areál Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži, jihočeská obec Holašovice, Litomyšl - renesanční zámek a historické centrum města, Olomouc - sloup Nejsvětější Trojice, Brno - vila Tugendhat, Třebíč - židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa.