zpět na třídění odpadů

Třídění a recyklace plastů

 

 Co do žlutého kontejneru patří a co ne?

 

ANO

Plastové nádoby a lahve,

PET lahve,

Sáčky,

Fólie,

Polystyren,

Kelímky,

Krabičky,

Výrobky z plastů

 

NE

Plastové nádoby od olejů a chemikálií,

Mastné a znečištěné obaly,

Plastové trubky,

Podlahové krytiny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak se recykluje?

Po ručním roztřídění na speciální lince vznikne několik skupin, které se dále musí zpracovat zvlášť. Z PET lahví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z mikrotenových sáčků a igelitových tašek se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Samostatnou skupinu tvoří pěnový polystyren, ze kterého se vyrábí speciální cihly. Zbývá směs plastů, z té po recyklaci mohou vzniknout odpadkové koše, protihlukové stěny u dálnice, nebo dokonce zahradní nábytek.

Výrobky po recyklaci

Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET láhví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.
Co ještě o plastech?

Rozsáhlý sortiment plastů, které se dnes vyrábějí a používají, předurčuje také širokou paletu výrobků, které se z nich dají vyrábět po jejich recyklaci.
Plastové materiály, což jsou většinou láhve a jiné druhy obalů, jsou nejprve roztříděny na hodnotné a méně hodnotné, a jsou z nich odstraněny škodlivé látky. Zde záleží na tom, k jakému dalšímu účelu se ten který plastový odpad recykluje. Zpevňující, pojicí a rovněž vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám odolné složky (které se podle potřeby do recyklované hmoty ještě také přidávají) jsou zapotřebí např. pro nové vyráběné střešní tašky, palety, protihlukové stěny kolem silnic a také třeba zahradní nábytek.