Rozhodčí
§ 1. Práva a povinnosti rozhodčích
Rozhodčí jsou orgány pořadatele soutěže a ten je vysílá k řízení jednotlivých utkání. Jsou oprávněni i povinni dbát na dodržování všech ustanovení pravidel hry. Mohou přikázat hráči, vedoucímu nebo rádci cokoliv, co je podle jejich názoru nezbytné, aby bylo uplatněno kterékoliv ustanovení těchto pravidel, a mohou ukládat tresty podle ustanovení těchto pravidel. Hlavní rozhodčí je oprávněn rozhodovat v každé situaci, která není výslovně uvedena v těchto pravidlech.
Obecná pravidla pro rozhodčí :
a) Rozhodčí nesmí být členem žádného družstva.
b) Rozhodčí musí být uvědomen o době a místě konání utkání a má se dostavit na hřiště 20-30 minut před zahájením utkání. Utkání má včas zahájit a po jeho skončení oficiálně uzavřít.
c) Rozhodčí je při utkání oblečen do světle modré košile a tmavě modrých kalhot. Také všechny ostatní součásti výstroje (ponožky, čepice, svetr nebo vesta) i taška na míče musejí být tmavě modré. Pod košilí musí mít rozhodčí oblečené bílé tričko s krátkými rukávy. Rozhodčí musí mít černou sportovní obuv, aby se mohl dobře pohybovat po hřišti. Musí mít černý pásek.
d) Hlavní rozhodčí, který rozhoduje u domácí mety, musí mít černou masku s chráničem krku (na jeho místě může být použit drátěný chránič, který je součástí masky). Doporučuje se rovněž chránič trupu a chrániče holení.
e) Rozhodčí se sami představí kapitánům a vedoucím obou družstev a zapisovateli.
f) Rozhodčí si má před utkáním prohlédnout hřiště a jeho vytyčení a zkontrolovat, zda výzbroj a výstroj hráčů odpovídá ustanovením pravidel. Objasní územní pravidla oběma družstvům a jejich vedoucím.
g) Každý rozhodčí je oprávněn rozhodovat o porušení pravidel po celou dobu utkání při hře i v době, kdy je hra přerušena do chvíle, kdy je hra ukončena.
h) Žádný rozhodčí nemůže měnit rozhodnutí jiného rozhodčího nebo dávat najevo pochybnosti o tomto rozhodnutí, pokud je rozhodnutí v souladu s povinnostmi rozhodčího vymezenými těmito pravidly.
i) Rozhodčí se mohou spolu poradit, kdykoliv se jich dotazuje kapitán nebo vedoucí družstva. Konečné rozhodnutí po poradě však přísluší tomu rozhodčímu, jemuž náleží podle pravidel a který si vyžádal názor svého kolegy.
j) Hlavní rozhodčí rozhoduje o dobrých a špatných nadhozech, metový rozhoduje o běhu po metách.
k) Hlavní a metový rozhodčí mají stejné právo rozhodovat o tom, zda :
1) Běžec vyběhl z mety předčasně.
2) Hra má být přerušena.
3) Hráč, rádce nebo vedoucí má být vyloučen pro porušení pravidel.
4) Nadhoz je nesprávný.
l) Rozhodčí rozhoduje bez prodlení např. o tom, že je hráč aut.
POZNÁMKA: Při hře na výzvu (vynechání mety, neoprávněný výběh z mety, změna pořadí na pálce, pokus běžet na druhou metu po přeběhnutí první) rozhodčí rozhoduje, teprve když je k tomu správným způsobem vyzván.
m) Rozhodčí nesmí potrestat družstvo za porušení pravidel tak, aby mělo z potrestání prospěch.
n) Nedodržení ustanovení kap. 10 není důvodem pro protest.
§ 2. Hlavní rozhodčí :
a) Má být za chytačem a je odpovědný za průběh utkání.
b) Rozhoduje o tom, zda je nadhoz dobrý nebo špatný.
c) Rozhoduje ve spolupráci s metovým rozhodčím o tom, zda je odpal dobrý nebo chybný, zda byl odpálený míč chycen v letu správně nebo nesprávně. V situacích, které vyžadují, aby metový rozhodčí opustil stanoviště, přejímá všechny jeho povinnosti.
d) Rozhoduje o tom, zda :
1) Se pálkař pokusil o ulejvku.
2) Odpálený míč zasáhl pálkaře nebo jeho oděv.
3) Vyhlásí vnitřní chycený.
e) Rozhoduje o hře na metách podle příručky pro rozhodčí.
Příklady :
1) Po dobrém odpalu, je-li obsazena druhá meta, běží ke třetí metě, aby mohl sledovat hru na této metě a rozhodovat o ní.
2) Při hře na výzvu, pokud je obsazena více než jedna meta, rozhoduje o tom, zda běžec na třetí metě opustil metu dříve, než se polař poprvé dotkl míče.
f) Rozhoduje o skrečování utkání.
g) Pokud rozhoduje sám, přejímá všechny povinnosti rozhodčích po celé utkání.
§ 3. Metový rozhodčí :
a) Musí na hřišti stát tak, aby mohl co nejlépe rozhodovat o hře na metách (viz Příručka pro rozhodčí).
b) Pomáhá hlavnímu rozhodčímu v řízení hry.
§ 4. Pokud řídí utkání pouze jeden rozhodčí, rozhoduje ve všech případech. Může se postavit na hřišti kamkoliv, ale tak, aby podle uvážení mohl co nejlépe plnit své povinnosti. Výchozí pozice rozhodčího by ale měla být za domácí metou.
§ 5. Změna rozhodčích :
Během hry nemůže být rozhodčí vyměněn ani se souhlasem obou družstev, ledaže je dále neschopen řídit hru pro zranění nebo onemocnění.
§ 6. Rozhodnutí obou rozhodčích jsou konečná a nemůže se protestovat proti rozhodnutí, zda byl odpal dobrý nebo chybný, zda byl běžec aut nebo zda obsadil metu, zda byl nadhoz dobrý nebo špatný, nebo proti rozhodnutí, které závisí na přesnosti pozorování. Žádné rozhodnutí rozhodčího nelze změnit, vyjma když je sám rozhodčí přesvědčen, že nerozhodl v souladu s pravidly. Jestliže vedoucí nebo kapitán jednoho z družstev vyžaduje změnu rozhodnutí zakládajícího se na výkladu pravidel podle mínění vedoucího mylném nebo na použití pravidla pro danou situaci nevhodného, rozhodčí se poradí a potom vydají konečné rozhodnutí. Za žádných okolností nemá hráč nebo kdokoli kromě kapitána nebo vedoucího družstva právo protestovat proti jakémukoliv rozhodnutí rozhodčího a vyžadovat změnu rozhodnutí s odůvodněním, že rozhodčí rozhodl v rozporu s pravidly. Za žádných okolností se rozhodčí nesmí snažit změnit rozhodnutí jiného rozhodčího ani ho kritizovat nebo mu překážet v plnění povinností, pokud ho o to ovšem rozhodčí sám nepožádá.
§ 7. Signály rozhodčího :
a) Zahájení hry nebo opětné zahájení po přerušení ohlašuje povelem "HRA" (PLAY BALL) a pokynem nadhazovači k nadhozu.
b) Dobrý nadhoz ohlašuje zvednutím pravé paže a počet dobrých nadhozů vztyčením příslušného počtu prstů. Současně jasně a zřetelně zvolá "DOBRÝ" (STRIKE) a počet dobrých.
c) Při špatných nadhozech paži nezvedá, zvolá pouze "ŠPATNÝ" (BALL).
d) Při ohlašování stavu nadhozů ohlásí napřed počet špatných a potom počet dobrých.
e) Chybný odpal hlásí rozhodčí voláním "CHYBNÝ" (FOUL BALL) a současně ukáže jednou paží ven z pole tím směrem, kam míč letí.
f) Dobrý odpal signalizuje hmitáním napnutou paží směřující do středu pole.
g) Autování hráče signalizuje zvednutím pravé paže s rukou sevřenou v pěst.
h) Obsazení mety běžcem - "SEDÍ" (SAFE) - signalizuje předpažením šikmo dolů s dlaněmi směřujícími k zemi.
i) Přerušení hry ohlašuje voláním "ČAS" (TIME) a vzpažením obou paží. Totéž provede i druhý rozhodčí.
j) Dočasně mrtvý míč signalizuje upažením levé paže.
k) Sražení odpáleného míče signalizuje stejně jako "sedí".
l) Územní pravidlo signalizuje vzpažením jedné paže a prsty ukazuje počet met.
m) Oběh (homerun) signalizuje kroužením jedné paže nad hlavou proti směru hodinových ručiček.
n) Vnitřní chycený ohlašuje vzpažením jedné paže a zvoláním "VNITŘNÍ CHYCENÝ", je-li dobrý, "PÁLKAŘ JE AUT".
o) Vzpažením jedné paže s dlaní otočenou k nadhazovači signalizuje rozhodčí, že nadhazovač nemůže nadhodit. Jestliže nadhazovač přesto nadhodí, rozhodčí musí ohlásit "NENADHOZENO".
§ 8. Přerušení hry :
a) Rozhodčí může přerušit hru, jestliže je k tomu důvod.
b) Rozhodčí musí přerušit hru, jestliže hodlá opustit stanoviště, aby očistil domácí metu nebo plnil jiné povinnosti, které nejsou bezprostředně spojeny s řízením hry.
c) Rozhodčí přeruší hru, jakmile nadhazovač nebo pálkař opustí oprávněně své stanoviště.
d) Rozhodčí nesmí přerušit hru, jakmile nadhazovač zahájí nadhoz.
e) Rozhodčí nesmí přerušit hru během rozehry.
f) V případě zranění (vyjma vážných poranění, která by mohla hráče vystavit nebezpečí) rozhodčí nesmí přerušit hru, dokud není dokončena rozehra.
DU SLEDEK: Všichni hráči se musejí vrátit na mety, kterých se naposledy správně dotýkali.
g) Rozhodčí nesmí přerušit hru na žádost hráčů, koučů nebo vedoucích, pokud není dokončena rozehra.
§ 9. Přestupky a tresty:
a) Hráči ani vedoucí družstev nesmějí používat výroků ponižujících nebo napadajících soupeře, funkcionáře nebo diváky nebo se dopouštět chování, které lze považovat za nesportovní.
b) Každé družstvo může mít pouze dva rádce, kteří mohou dávat pokyny spoluhráčům, když je družstvo na pálce. Jeden musí stát v určeném území u 3.mety, druhý u 1.mety.
c) Za přestupek je hráč potrestán okamžitě vyloučením ze hry a vykázáním ze hřiště.
d) Vedoucí a rádci mohou být napřed napomenuti a při opakování přestupku vyloučeni.
e) Vyloučený hráč (EJECTED), vedoucí nebo kouč se musí odebrat přímo do šatny a tam vyčkat do konce utkání, nebo alespoň opustit hrací plochu.
f) Vyřazený hráč (REMOVED), vedoucí nebo kouč, může sedět na lavičce, eventuálně může koučovat, jinak se však nesmí podílet na hře.
g) Pokud vyloučená (ejected i removed) osoba neopustí okamžitě pole nebo pokračuje ve hře, rozhodčí utkání skrečuje.