zpět na světadíly   zpět na zeměpis   zpět na život školy

Evropa - podnebí a přírodní krajiny

kliknutím zvětši obrázek
(kliknutím zvětši obrázek)
kliknutím zvětši obrázek

Větší část Evropy leží v severním mírném podnebném pásu. Pouze jižní Evropa okrajem zasahuje do subtropického pásu a nejsevernější oblasti Evropy do subarktického a arktického pásu.

Z evropské pevniny bývá nejtepleji v létě na jihozápadě ve Španělsku (teplotní rekord Sevilla +47°C), nejchladněji v zimě na severovýchodě v Rusku (Pustozersk -55°C).

To jsou však extrémy, vcelku platí, že podnebí Evropy je díky převládajícímu západnímu proudění od Atlantského oceánu znatelně teplejší a mírnější, než by odpovídalo její zeměpisné šířce díky oteplujícímu vlivu Golfského proudu.

Největším množstvím srážek se vyznačují návětrné horské a přímořské oblasti, zejména při západním pobřeží. Vůbec nejdeštivějším místem je obec Crkvice 4626 mm v Srbsku, ale zpravidla se roční množství srážek ve vnitrozemí střední Evropy pohybuje od 500 do 800 mm.


Vliv zeměpisné šířky na podnebí

Podnebné pásy zeměpisná šířka charakteristika přírodní krajiny
ARKTICKÝ 70°s.š. a severněji mrazy po celý rok minimum srážek polární mrazové
SUBARKTICKÝ 70°s.š. až severní polární kruh chladné zimy, mírná léta tundry a lesotundry
MÍRNÝ severní polární kruh - 45°s.š. 4 roční období tajga, lesy mírného pásu, stepi
SUBTROPICKÝ 45°s.š. a jižněji suché teplé léto, mírná vlhká zima polopouště, středomořská vegetace


Vlivy na podnebí

Oceánský typ podnebí - v západní Evropě má vliv na podnebí Atlantský oceán, vyznačuje se velkým množstvím srážek, malými výkyvy teplot.
Kontinentální typ podnebí - ve východní Evropě má vliv na podnebí přítomnost rozlehlého kontinentu Asie, vyznačuje se malým množstvím srážek, velkými výkyvy teplot.
Přechodný typ podnebí - ve střední Evropě je přechodná oblast mezi oběma typy podnebí.

Na podnebí v západní a částečně i ve střední Evropě má tedy vliv vlhké severozápadní proudění.
Některé větry mají i své názvy, např.:
teplý FÉN v Alpách, prudký a studený MISTRÁL na pobřeží Francie, severovýchodní BURA (bora, burja) mrazivý a suchý vítr vanoucí od pevniny na Jadranu, jihovýchodní JUGO (scirocco), horký jižní vítr vanoucí na Jadranu od Afriky.

Na mapce vyznač: