zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

       Irsko

Základní daje:

 

Hlavní město: Dublin (Baile Átha Cliath)

Rozloha: 70 273 km² (117. na světě) z toho 1,97 % vody

Nejvyšší bod: Carrauntoohil (1041 m n. m.)

Časové pásmo: +0

Počet obyvatel: 4 234 925 (119. na světě, 2006)

Hustota zalidnění: 56 ob. / km² (139. na světě)

Jazyk: irština, angličtina

Náboženství: křesťanství

 

Státní zřízení: republika

Vznik: 21. ledna 1919 (uznána 6. prosince 1922) (nezávislost na Velké Británii)

Prezidentka: Mary McAleese (Máire Mhic Ghiolla Íosa)

Předseda vlády: Taoiseach Bertie Ahern (Parthalán Ó hEachtairn)

Měna: euro (EUR)

 

MPZ: IRL

Telefonní předvolba: +353

Národní TLD: .ie

 

Největší města

 

·         Dublin – 506 000 obyvatel (hlavní město)

·         Cork – 119 000 obyvatel

·         Galway – 71 000 obyvatel

·         Limerick – 52 000 obyvatel

·         Waterford – 46 000 obyvatel

Historie:

 

Ve 3. století př. n. l. se v Irsku usadili Keltové, kteří v 5. století přijali křesťanství. V 9. a 10. století zde zakládali své osady Vikingové. Koncem 12. století začali ostrov dobývat Angličané, zcela jej však ovládli až za Cromwella v polovině 17. století. Irská nezávislost byla obnovena v roce 1922. V roce 1973 pak Irsko vstoupilo do EHS.

 

Kultura:

S nejstarším irským uměním se setkáváme především ve formě ornamentálních rytin v megalitických monumentech, které tam zanechali první Keltové. Zlatým věkem umění v Irsku bylo období ranného křesťanství (5.-12.století). Vrcholným projev jsou bohatě zdobené křesťanské rukopisy. Nejznámějším z nich je "Evangeliář s Kellsu" (Book of Kells), který je uložen v Dublinu v knihovně univerzity Trinity College.
V tomto období vznikají i vysoké kamenné kříže, taktéž bohatě zdobené reliéfy ornamentů či figurálními výjevy (keltské kříže).

 

 

 

Flora a fauna:

Na většině území Irska leží louky a vřesoviště. 15% území pokrývají rašeliniště a 5% rozlohy zaujímají původní listnaté lesy. V zemi překvapivě rostou vavříny, myrty a planiky, které rostou především ve středomoří. Irská fauna už není tak bohatá, jak bývala před příchodem lidí. S jejich příchodem vymizely zdejší populace bobrů, divokých koček, medvědů a vlků. Dnes zde žijí hlavně drobní hlodavci, ptáci a ovce. Vůbec tu nežijí hadi.
 

Hospodářství:

V současnosti je nejméně rozšířeným odvětvím irského hospodářství zemědělství. Vytváří asi 5% HDP. Jen pro srovnání: služby 49% a průmysl 46%. Irsko má nepříliš významné nerostné bohatství. Těží se především olovo a zinek, dále měď, rašelina, stavební materiál, stříbro a zemní plyn. Rozvíjí se především průmysl chemický a petrochemický, elektronický, kovozpracující, nábytkářský a potravinářský. Vyrábějí se zde i dopravní prostředky a počítače.Nejdůležitějším odvětvím zemědělství je tradiční chov ovcí pro vlnu.

Zajímavosti:

·        To, že se na ostrově nevyskytují hadi, je vysvětleno legendou. Údajně je měl z ostrova vyhnat svatý Patrik, patron Irska.

·        V cizině žije více lidí irského původu (desítky miliónů), než v samotné zemi.

·        Na počest svatého Patrika se každoročně 17. března slaví po celém světě Den svatého Patrika.