zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

Kypr

 

Ostrov Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Leží jihovýchodně od Malé Asie, tedy od Turecka. Kypr je rozdělen na dvě části: Kyperskou republiku a Tureckou republiku severního Kypru, kterou ovšem uznává pouze Turecko. Tato dvě území jsou opravdu striktně oddělena zelenou linií, turistům se nedoporučuje snažit se proniknout do okupované části.

 

 

 

Údaje:

 

Hlavní město: Nikósie (Lefkosía)

Rozloha: 9 251 km²

Nejvyšší bod: Olympos (1 952 m. n. m.)

Časové pásmo: UTC+2 (letní čas UTC +3)

 

Počet obyvatel: 689 565

Hustota zalidnění: 84 obyv. ob. / km²

Jazyk: řečtina, turečtina

Náboženství: pravoslavné křesťanství (97%)

 

Statní zřízení: republika

Vznik: 16. srpna 1960 (nezávislost na Velké Británii)

Měna: euro (EUR)

 

Turistika:

 

Kypr si užijí jak milovníci historie, tak i vyloženě moderní lidé, diskoték a možností sportovního vyžití je tu nespočet. Na své si přijdou i mlsouni, neboť Kypr je vyhlášený jak svou výbornou kuchyní, tak vínem.

 

Moře tu opravdu stojí za povšimnutí, vždyť se u kyperských břehů zrodila z mořské pěny sama bohyně Afrodité. Je průzračně čisté, pláže (písčiné i oblázkové) místní starostlivě udržují čisté a bezpečné. Ta nejvyhlášenější je bezpochyby v Agia Napa, běloskvoucí písek a čistá voda byly oceněny i v rámci UNESCO.

 

Mezi nejvyhledávanější letoviska patří právě Agia Napa a Larnaka.

 

 

 

Kdy vyrazit na Kypr? Kypr by se dal charakterizovat jako svérázná směsice řecké, turecké a britské kultury. Je tu mnohem čistěji než v Turecku, dokonce Kypr předčí i tak oblíbené Řecko. Podnebí je tu pro letní radovánky více než příznivé, je to slunečný ostrov s minimem srážek. Nejvhodnější čas na dovolenou, která může být jak pobytová, tak poznávací, protože zajímavostí je tu opravdu dost, je konec dubna až začátek června a na podzim září až říjen.

 

Kuchyně:

Není žádná novinka, že místní kuchyně tvoří podstatný prvek dobře strávené dovolené a Kypr vás v tomto směru určitě nezklame. Kromě vysokého standardu hygienických podmínek a svěžesti nabízených pokrmů, jsou většinou turisté nadšeni jak kyperskou kuchyní, tak i srdečnou obsluhou.

Je tu široká škála kuchyní, od těch hotelových, které tíhnout k podávání mezinárodních jídel, až k různě specializovaným restauracím po celém ostrově.

Rybí taverny najdete po celém pobřeží a ryby skutečně Kypřané upravit umí a hlavně jsou vždy čerstvé. Tradičním pokrmem jsou tzv. meze – což znamená směsici všeho možného. Skládá se z několika chodů, které se skoro perou o místo na vašem stole. Jsou tu delikátní omáčky, moussaka, tavvas, koupepia (plněné vinné listy) a mnohé další, vše doprovázeno místním pivem nebo výbornými víny.

S jídlem jde ruku v ruce i dobrá zábava, mnoho taveren pořádá taneční večery doprovázení právě podáváním meze.

Kultura:

Asi není žádným překvapením, že pří tak bohaté historii, je Kypr velmi pestrý i po kulturní stránce. Jeho význam posvětilo i UNESCO, jež zahrnulo deset Byzantských horských kostelů, celá města Kato Pafos, Palaepafos a Choirokoitia do seznamu světového kulturního dědictví.

Kamkoli na Kypru vkročíte, dýchnou na vás silné tradice, které jsou předávány z generace na generaci skrz všechny svátky a události, které ostrované ctí a oslavují.

Stěží najdete týden, kdy by na Kypru neprobíhala slavnost nějakého druhu, ať už by to byl pestrobarevný festival nebo pocta svatým a jiné. Tzv. panigiri, tradiční venkovní oslava, se koná většinou ve vesnicích u příležitosti jmenin jednoho ze svatých.

Velikonoce, nejdůležitější náboženský svátek Řecké pravoslavné církve, se slaví s vážností, radostí a nadějí. Masopust je jedním z nejznámějších kyperských slavností, stejně jako „Anthestiria“ – jarní květinový festival a svatodušní svátky. Během roku se tu také konají výstavní, koncertní, divadelní a folkové festivaly.

Kyperská kultura také odráží bohatou lidovou uměleckou tvorbu. Starodávná řemesla, předávaná z generace na generaci, zachovala obratné ruce a hbité prsty věrně až do dnešních dnů. Výrobky ručních prací jsou ozdobné i užitečné a dodají půvab každému domovu.

Řecká ortodoxní církev je hlavním kyperským náboženstvím od prvního století našeho letopočtu a ve společnosti, kde stále hraje důležitou roli, udržuje tradiční hodnoty. Rodina má stále charakter pevně spjatého společenství, které udržuje barvité zvyky stále při životě a podtrhuje tak srdečný charakter Kypru.

Sportovní aktivity:

Pěší turistika

Na Kypru je opravdu jednou z nejpopulárnějších aktivit, hlavně kvůli krásné floře i fauně, malebným vesnicím a celkové bezpečnosti ostrova. Nejlepší období pro túry je bezpochyby jaro, kdy sluníčko jen příjemně hřeje a ještě nepálí a rozkvétají květiny. Nejvíce turistických tras najdete v pohoří Tróodos a na poloostrově Akamas. Cesty jsou velice dobře značené, zde je pár nejoblíbenějších:

Kromě pěší turistiky se můžete svést i v jeepu a poznat tak pěkný kousek pestrobarevného Kypru. Součástí výletu může být i návštěva pštrosí nebo velbloudí farmy.

Rybolov

Podmínky, které musíte dodržet na Kypru, jsou následující: osoba musí být starší 12 let a je nezbytné mít povolení, které si můžete za malý poplatek obstarat. Rybolov je povolen jen na vybraných místech.

Jízda na kole

Kypr je snad snem každého cyklisty, rozmanitost cest a krásné počasí vás přímo nutí do sedla. Můžete si vybrat mezi klikatými horskými cestičkami a pobřežní rovinou. Projedete malebné vesnice i palmovou promenádu. Uvidíte pestrou květenu i mnoho zvířat. Podmínky jsou příznivé po celý rok, ale nejlepší počasí je v zimě a na jaře, když ještě není tak velké horko.

Doporučuje se vyhýbat se hlavním cestám, zvláště v dopravní špičce. Nezbytným vybavením jsou sluneční brýle, pokrývka hlavy a dostatek tekutin. Musíte pamatovat, že se tu jezdí po levé straně. Kolo si můžete zapůjčit v každém větším městě.

Jízda na koni

Na Kypru si milovníci koní přijdou na své, vždyť za dob britské vlády tu stihli Angličané položit slušné základy tohoto sportu. V tak krásné krajině je projížďka romantickým zážitkem, který si nenechte ujít. Četné kluby nabízejí školené instruktory i jezdecké vybavení. Pro děti jsou pak k dispozici poníci a osli.

Pokud nechcete jezdit sami, můžete navštívit dostihové závodiště v Nicosii a sledovat tato krásná zvířata v letu. Dostihy se konají většinou ve středu a o víkendu.

Kromě toho najdete na Kypru mnoho zvířecích farem, které uvítají vaši návštěvu.

Jachting

Na Kypru je pět přístavů a několik přístavních zátok. Nejoblíbenější destinace jsou Korálová zátoka u Pathosu, Kyrenia a pláže u Limassolu a Larnaky. Samozřejmostí je tu možnost zapůjčení lodi i s posádkou.

Dále se můžete pobavit v některém z vodních parků.

Potápění

Na Kypru najdete mnoho potápěčských klubů a center, kde můžete absolvovat potápěčský kurz. Na pobřeží vám žádné větší nebezpečí nehrozí. Výborné podmínky zajišťuje hlavně příznivá teplota vody – v lednu kolem 16 °C, v květnu 21 °C, v srpnu až říjnu kolem 24 °C.

Samozřejmě musíte dodržet určitá pravidla – zákaz sbírat historické předměty z mořského dna a zákaz rybolovu (povolen jen na určitých místech).

Pro šnorchlování je nejlepší lokací západ Kyrenie a východ Kypru kolem Protagorasu. U mysu Cape Gkreko můžete prozkoumat mnoho jeskyní v hloubce mezi 10 až 45 metry. Asi 2 kilometry od přístavu Larnaka se potopila v roce 1979 švédská loď Zenobia, která je populárním cílem výletů za potápěním.

Další sporty

Podmínky pro tenis najdete v každém větším městě, kurty mají i hotely a jiná ubytovací zařízení. I fanoušci squashe si přijdou na své, hřiště je v Lefkosii i většině hotelů.

V pohoří Tróodos si v zimě (leden, únor, březen) dobře zalyžujete. Sjezdovky jsou na hoře Olympos a v Sun Valley.

Na Kypru najdete i několik pěkných golfových hřišť.

Informace na závěr:

Nezávislost a občanská válka

Kypr získal nezávislost v roce 1960 odtržením se od Velké Británie, v roce 1961 se stal součástí Commonwealthu. Rok po získání nezávislosti se současně rozhořel konflikt mezi Řeky a Turky. Mezi oběma národy byla OSN stanovena nárazníková zóna – tzv. zelená linie. V roce 1974 proběhl v jižní (řecké) části ostrova vojenský puč, který mohl znamenat její spojení z Řeckem. Turecko odpovědělo invazí na severovýchodní část ostrova. Byl ustanoven separatistický stát, který se roku 1983 prohlásil nezávislou republikou, jež byla doposud uznána pouze Tureckem. Oba státy stále odděluje „zelená linie“ hlídaná vojsky OSN.

Referendum o sjednocení 2004

V roce 2004 bylo uspořádáno referendum o sjednocení ostrova, které, pokud by bylo přijato, by vytvořilo Sjednocenou kyperskou republiku, která by následně vstoupila do Evropské unie. Ačkoli byl Annanův plán v severní části přijat 65 % hlasů, byl zamítnut řeckou částí Kypru, kde se proti sjednocení ostrova postavilo 76 % obyvatel.