zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

Niagarské vodopády

 

Niagarské vodopády (anglicky Niagara Falls) je označení pro několik vodopádů na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 55 metrů (Kanadská podkova). Druhému, nižšímu vodopádu se říká Americký vodopád.

 

Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná (viz Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls v americkém federálním státě New Yorku). Je to velká turistická atrakce celé oblasti, na kanadské straně jsou obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower. Fotografie na pravé straně je pořízena právě ze Skylon Tower.

 

Na místním hřbitově je pohřben americko-český kaskadér Karel Souček, který proplul vodopády uzavřený v sudu. Zahynul o několik let později při nepovedené kaskadérské atrakci v Texasu.

 

V celé oblasti v okolí vodopádu je také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na americké straně stojí Fort Niagara.

 

Přímo u vodopádu se natáčel film Niagara s Marylin Monroe, známé jsou scény na dřevěných schodech, natáčení dole u Niagary pod Americkým vodopádem a scény z Bell Tower, která se nachází u prvního mostu pod vodopády na kanadské straně.

 

Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi (je jich asi 5), které se všechny jmenují stejně - Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používány pouze pro turisty, je tam z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárna stojí z kanadské strany, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenou z americké strany.