zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

Rakousko

 

geografie

Hlavní město: Vídeň           

Nejvyšší bod: Grossglockner 3 798 m.n.m.

Počet obyvatel: 8 260 000

Textové pole:       Znak

 Hustota zalidnění: 98 ob./km²

 Jazyk: němčina, regionálně: slovinština, chorvatština, maďarština       

                            Měna: Euro (EUR)

                      Sousedé: Německo, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Itálie, Rakousko,mapa Rakouska,Austria,map of AustriaŠvýcarsko a Lichtenštejnsko.

Zajímavosti:

Gramotnost: 99 %
Délka života: 76 let
Počet obyvatel na lékaře: 230 osob
Televizorů na 1000 obyvatel: 470
Poměr žáků na učitele: 6 žáků

                                        

Malá a převážně hornatá Rakouská republika bývala jádrem velké Rakousko-uherské říše. Po druhé světové válce získala svrchovanost v roce 1955. Západní část státu leží v Alpách, podél Dunaje a východní hranice se táhnou úrodné nížiny. Na svazích hor se pasou stáda dobytka, obilninám a ovoci se daří hlavně na severu země. Moderní Rakousko je vysoce industrializovaný stát, kde se vyrábí železo, ocel, stroje a chemikálie. V roce 1995 se Rakousko stalo členem Evropské unie.

 

V žádné jiné zemi světa nesouvisí lyžařský sport, vrcholový i rekreační, tolik s každodenním životem obyvatel jako v Rakousku. Zdaleka nejde jen o to, že úspěchy či neúspěchy nejlepších lyžařů vyvolávají podobné reakce jako jinde výkony fotbalistů či hokejistů. Zimní turistický ruch je důležitým faktorem národního hospodářství celé země, životní úrovně obyvatel, prosperity živnostníků a firem, a to navzdory řadě jiných úspěšných odvětví ekonomiky a postavení Rakouska jako jedné z nejbohatších zemí světa. Rakušané dokázali přírodních podmínek svého území dokonale využít. Rakouským vynálezem je mimo jiné propojení několika sousedících údolí systémem tzv. houpačky do rozsáhlých lyžařských regionů, v nichž platí pro všechny lanovky a vleky jediný lyžařský lístek neboli skipas. Lyžařskou sezónu prodlužuje na celoroční provoz několik areálů na ledovcích. Příjemnou stránkou pobytu v rakouských střediscích je nepochybně skutečnost, že ubytovací zařízení jsou v drtivé většině vybudována tak, aby funkčně a esteticky doplňovala tradiční venkovskou zástavbu v alpských údolích.

 

Hydroelektrárny: Rakousko má jen malé zásoby uhlí a ropy, takže muselo hledat jiné energetické zdroje. Četné řeky tekoucí strmými stupňovitými alpskými údolími mají dostatečný potenciál na výrobu elektřiny. Hydroenergetické zdroje jsou levné a ekologické. V údolích leží několik přehradních hrází nad sebou a zadržená voda se vypouští z horních do spodních přes turbíny, které vyrábějí elektrický proud.

 

Rovnost pohlaví:

 

V ústavě je rovnost mužů a žen pevně zakotvena. Historicky vyplývající výjimky jsou branná povinnost, která platí pouze pro muže a regulace důchodu. Ženy smějí jít v Rakousku do důchodu o pět let dříve než muži (výjimkou je penze státního úředníka). Právně je podloženo postupné zvyšování nástupního věku do penze pro ženy až do roku 2027.

                             

Skoro ve všech oblastech Rakouska je průměrná mzda žen menší než plat muže na odpovídajícím místě (výjimku tvoří úřady). Toto vyplývá z neúplného prosazení rovnosti mužů a žen v praxi na jedné straně a také z toho, že mnoho žen pracuje na částečný pracovní úvazek a tím pádem mají nižší šance na pracovní postup. Vedoucí pozice tak obsazují většinou muži.