zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy NAVRCHOLU.cz

SAN FRANCISCO

Popis města

Město se nachází u slavné úžiny Golden Gate, v Sanfranciském zálivu. Spolu s městy Berkeley a Oakland tvoří velkou metropolitní oblast s více než 6 miliony obyvatel, přes záliv jsou jednotlivá města spojeny visutými mosty (Nejznámější je Golden Gate Bridge), a také metrem. Pod dnem zálivu se totiž nacházejí tunely podzemní dráhy BART. San Francisco má také letiště, 4 univerzity (převážně z konce 19. století). San Francisco je dopravní křižovatkou, hlavně je námořní centrálou pro celou severní Kalifornii.

Historie

První objevování oblasti zálivu Evropany začalo v 1542 a vrcholilo v roce 1775 mapováním celé oblasti, ovšem první usedlíci byli podstatně staršího data. Vesměs původní obyvatelé amerického kontinentu, předchůdci pozdějších cestovatelů ze Španělska a Portugalska, se usadili v okolí zálivu a později byli známí jako Ohlone people – což znamená v jazyce indiánského kmene Miwok západní lidé. V roce 1769 objevil seržant Jose Ortega přístupovou cestu do zálivu (La Boca del Puerto) a v roce 1776 se datuje konec předevropského osídlení této oblasti, jinými slovy, podařilo se zabrat a ovládnout území, což proti skoro bezbranným domorodcům nebyl zas takový problém. Ostatně, je všeobecně znám osud většiny Indiánů, původních to obyvatel Severní Ameriky. Tak začala nová epocha v dějinách západního pobřeží především díky španělským dobyvatelům a proto také na pozůstatky jejich existence narazíte poměrně často, hlavně v architektuře. Roku 1869 přijel do San Francisca vůbec první vlak a v roce 1870 se stalo desátým největším městem v USA.

V poměrně rušné historii, která je poznamenána zlatou horečkou, demonstracemi a děním okolo 2.světové války, jsou důležitá také dvě data: roku 1906 došlo k prvnímu velkému zemětřesení a následnému zničujícímu požáru a celkem nedávno, 17.října 1989, k dalšímu, které dosáhlo 7.1 Richterovy stupnice. Není se čemu divit, protože velká část Kalifornie je geologicky velmi nestálá oblast a záchvěvy půdy jsou tu celkem běžné, což koneckonců dokazuje loňské velké zemětřesení s epicentrem na polovině cesty ze San Francisca do Los Angeles. Své místo má také období tzv.beatnické generace v 50.-60. letech, které hodně ovlivnilo život a budoucnost města. Bohužel, některé protagonisty tehdejší free populace můžeme dnes potkat na ulici, kde žebrají a jsou z nich homeless.

   

Obyvatelstvo

Podle odhadu z roku 2005 žije v San Franciscu 719 077 obyvatel


Golden Gate bridge

Bezesporu nejdůležitější dominanta San Francisca se stala okamžitě největší turistickou atrakcí, i když by se zdálo, že není důvod. Přeci jen, most jako most. Ale Američani jsou na toto každopádně precizně provedené dílo právem hrdí.
Stavba začala 5.ledna 1933 a most byl uveden do provozu pro chodce 27. května 1937. Druhý den pak přejelo na druhou stranu první auto. S prvním projektem přišel Joseph B. Strauss, ale nesetkal se pochopením. Další polínko si přiložil inženýr Leon S. Moisseiff, který přišel s nápadem postavit konstrukci, která by spojovala oba břehy bez podpěrných věží. Poté se do věci vložil architekt Irwing F. Morrow se svojí ženou a plány začaly dostávat konkrétní podobu. Jejich zásluhou je také dodnes most postaven ve stylu Art Deco. A tak je dnes ukotven na lanech a dvou věžích na každém břehu zálivu, což byla tehdy první stavba tohoto druhu vůbec. Byl od začátku natírán Mezinárodní oranžovou s tím, že v případě potřeby armády ve výjimečné situaci, může být přemalován na černo, nebo se žlutými pruhy, kvůli dobré viditelnosti z oceánu. Most natírá průběžně 38 lidí a dalších 17 odstraňuje korozi.
Více o mostu zde.

Golden Gate bridge


Cable car

Druhou nejznámější atrakcí je zřejmě legendární Cable car, šplhající do kopce obalená ze všech stran cestujícími a na druhé straně se za mohutného rachotu a cinkání zvonu řítící zpět dolů.
Jako byste se při pohledu na tuto skoro tramvaj vrátili do roku 1873, kdy ji poprvé otestoval Andrew Hallidie. Cable car se jmenuje proto, že vozidlo je poháněno do kopce pomocí lana, které je vedeno uprostřed mezi kolejemi a je poháněno z centrálního motoru kdesi na hlavní stanici, a dolů se spustí skoro volným pádem, za neúnavného brzdění pomocí obrovské páky a za patřičného kraválu. Několik linek postupně pokrývá část města a spojuje některé důležitější body.
Takže pokud nechcete zbytečně bloudit a marně hledat místo k zaparkování, je dobré nechat vozidlo v jedné z mnoha veřejných garáží (cca 20 dolarů na den) a nechat se vozit městskou dopravou. Vyjde to podstatně levněji než potom platit 100 a více dolarů za odtažené auto. Pomocí Cable car za dva dolary a dalších komerčních linek se dostanete velice dobře prakticky všude.

Cable car mimo jiné staví také poblíž Lombard street, která je známá svými zatáčkami, kde se pomalu klikatí jedno auto za druhým dolů z kopce, i když tento nejznámější úsek z poměrné dlouhé ulice je velice krátký.

Cable car

Lombard street

Zdroj cs.wikipedia.org a www.paladix.cz