Singapur je městský stát v jihovýchodní Asii na stejnojmenném ostrově. Počet obyvatel se blíží 5 milionům (v roce 2000 byl 4 117 700, nyní je 4 839 400). Úředními jazyky jsou čínština a malajština. Jeho název je odvozený ze sanskrtu a znamená v češtině Lví město.
Geografie
Singapur leží na ostrově, který je oddělen od malajského poloostrova úzkým průlivem.
Klima je po celý rok stejně teplé a vlhké. Monzuny přináší velké množství srážek.
Politická situace
Singapur založil v roce 1819 Sir Thomas Stamford Raffles z Británie. V roce 1867 se stal britskou kolonií. Přístav je velice strategické místo a Britové zde udržovali vojenskou posádku. I přesto byl přístav dobyt během druhé světové války Japonci. Na konci války s blížící se porážkou Japonska získali přístav opět Britové. Singapur byl přijat do Malajské federace roku 1963, ale roku 1965 vystoupil a zůstal dodnes nezávislou republikou. Hlavou je prezident.
Zalidnění
Obyvatelé jsou z 78% Číňané, z 14% Malajci a z 7% Indové.
Víra
Obyvatelé jsou z 55% buddhisté, z 15,5% muslimové, z 12,5% křesťané a z 3,5% hinduisté.
Singapur patří mezi nejvyspělejší státy světa, je světovým finančním, obchodním a dopravním centrem. Zajímavostí je, že i přes svou malou rozlohu má Singapur armádu, která má přes 50 000 vojáků. Singapur je také velice důležitý dopravní uzel. Je druhým největším přístavem světa. Letiště Changi je dopravním uzlem mezi Evropou, Asií a Austrálií.
ZDROJ:Wikipedie