zpět na referáty   zpět na zeměpis   zpět na život školy

 Thajsko

                              

 

Hlavní město:  Bangkok

Rozloha:  513 115 km²

Nejvyšší bod:   Doi Inthanon (2 576 m n. m.)

Počet obyvatel:  65 444 371

Hustota zalidnění:  126 ob. / km²

Jazyk:   thajština (úř. j.), angličtina, čínština, malajština

Náboženství :   buddhismus 94 %, islám 4 %, křesťanství

Státní zřízení:    království

Měna: baht (THB)

 

Bangkok

Hlavní město leží na řece Chao Phraya asi 20 kilometrů od thajského zálivu a přezdívá se mu město andělů. Bylo založeno v roce 1782 a dnes má přibližně 7 milionů obyvatel. Je to město s velmi přetíženou a hektickou dopravou. Nejlepší způsob cestování v centru města je po řece Chao Phraya – vodní autobus jezdí často a pravidelně a jízdenka stojí okolo 8,– bahtů. Kolem třídy Khao San v centru města naleznou turisté a cestovatelé dobré možnosti ubytování za rozumnou cenu. V Bangkoku je možné navštívit řadu významných památek, muzeí, chrámů, parků, tržišť, ZOO a spoustu dalších lákadel.

 

Podnebí

 

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná Jihozápadní Monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně až do konce září.

Východní pobřeží (Thajský záliv, včetně ostrovů Ko Samui a dalších) je ovlivňováno opačným monzunem, který vrcholí od prosince do února. Počasí na Ko Samui dokáže být velmi deštivé.

I v období deštné sezóny je občas podnebí vhodné pro turismus. Velmi často se srážky vyskytují jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc, není to ovšem pravidlem. Velké množství srážek zvyšuje vlhkost (pocit prádelny, neschne prádlo, textil má tendenci plesnivět).

Ideálním časem pro návštěvu Thajska, zvláště pak přímořských destinací, ne ale pro západní pobřeží Thajského zálivu a ostrovy poblíž Surat Thani, kde v této době naopak monzun vrcholí, je období od listopadu do konce února i déle, kdy jsou teploty na příjemné úrovni pro návštěvníky ze střední Evropy a srážky minimální.

 

Historie

První lidé se na území Thajska usadili přibližně v období 40 ti. let př.n.l.Od 9 stol. př.n.l. se začíná rozvíjet zemědělství, od 3 stol. př.n.l. pěstovat rýže, probíhá domestikace zvířat, zhotovují se první keramické a bronzové předměty.Během dalších staletí se zde již formují první říše. Z Indie a Srí Lanky přicházejí buddhističtí a hinduističtí misionáři a na území dnešního středního Thajska vzniká říše Dvárávatí (6.-7.stol.n.l.), od jihu z oblasti Malajského poloostrova sílí vliv říše Šrívidžaja (7.-13.stol.n.l.) a z Kambodže přichází Khmérská říše (9.-13.stol.n.l.). Od 11 stol. sem pak proudí Thajové z jižní Číny.Sukhothaiská říše (13.-15.stol.n.l.) – první významná říše nazývaná Siam, centrem se stalo město Sukhothai, náboženský směr théraváda nabývá na významu. Památky z tohoto období nalezneme ve městech Sukhothai a Si Satchanalai, typické pro toto období je znázornění kráčejícího Buddhy.Království Ayutthaya (14.-18.stol.n.l.) – nejmocnější říše jejíž vliv sahal na celém území dnešního Thajska, centrem bylo město Ayutthaya, rozvíjelo se hlavně vojenství, obchod a kultura. V roce 1767 po neustálých konfliktech a bojích s Barmou je barmánci vypleněno hlavní město Ayutthaya a říše zaniká. Památky z tohoto období nalezneme ve městě Ayutthaya a okolí. Barmská říše a říše Lanna (13.-19.stol.n.l.) – říše Lanna se rozprostírala na území dnešního severního Thajska kolem svého hlavního města Chiang Mai, existovala již v době Sukhothaiské říše, ale neustálé boje s Barmou způsobily její úpadek. V 18 stol. Siam a Lanna společně vyhnali barmánce ze země. Památky z tohoto období nalezneme ve městech Chiang Mai, Lamphun, Lampang, barmský vliv pak můžeme dodnes vidět při severozápadní hranici s Barmou – například Mae Hong Son se dodnes honosí barmskou architekturou. Rattanakosinské období a dynastie Chakri (od 18.stol.n.l.) – po vyplenění Ayutthaye barmánci založil vojenský generál Taksin nové hlavní město v Thon Buri na druhém břehu řeky Chao Phraya, než leží dnešní Bangkok.V roce 1782 bylo hlavní město přestěhováno do oblasti dnešního Bangkoku a to hlavně kvůli lepší obranné pozici.Generál Taksin vládl stále despotičtěji a nakonec byl v roce 1782 svržen a moci se chopil vojenský velitel Chao Phraya Chakri, který byl později korunován jako Ráma I. Jeho nástupce král Mongkut pak Siam modernizoval a otevřel ho zahraničnímu vlivu a obchodu. Jeho syn král Chulalongkorn zavádí řadu reforem a nepodléhá, tak jako okolní země, vlivu Francie a Británie. Hlavní památky tohoto období nalezneme v Bangkoku.Od roku 1932 se stal Siam konstituční monarchií a s nárůstem nacionalismu byla země přejmenována na Thajsko.

Zdroje: wikipedie.cz ; exotika.orbion.cz