Uran

zpět
 
Uran s prstenci a měsíci


Dva pohledy na Uran
ze sondy Voyager 2


Pohled na měsíc Miranda
ze sondy Voyager 2


Pohled na měsíc Miranda
ze sondy Voyager 2

Uran je další z obřích planet a má charakteristický modrozelený nádech. Průměrná hvězdná velikost 5,5m je na hranici viditelnosti lidského oka. Planeta má početnou rodinu měsíců podobně jako u ostatních obřích planet. Do konce roku 2002 jich bylo známo 21. Pouze 5 z nich jsou ale větší tělesa objevená již pozemskými dalekohledy. Ostatní jsou drobné objekty o rozměrech maximálně několika desítek kilometrů.

Deset menších měsíců bylo objeveno sondou Voyager 2 v roce 1986. Jeden z větších měsíců, Miranda, vypadá, jako by byl složen ze tří nebo čtyř obrovských kusů. Je možné, že v dobách dávno minulých byl měsíc rozlomen nárazem jiného tělesa a později se opět spojil v jediné těleso. Rýhy a kaňony na povrchu dosahují hloubky až 20 km.

Planetu objevil roku 1781 William Herschel a je pojmenována po řeckém bohu nebe.

Zajímavostí planety je sklon její rotační osy. Ten leží téměř v rovině její dráhy a tak se planeta při svém oběhu kolem Slunce jakoby "kutálí." Ze Země tak můžeme pozorovat např. severní pól, po dvaceti letech pak rovníkové partie a po dalších zhruba dvaceti rocích jižní pól planety. Tuto zvláštnost nesdílí žádná z ostatních planet.

Podobně jako Saturn má i Uran soustavu prstenců. Jsou ale ze Země obtížně pozorovatelné a tak byly objeveny až v roce 1977. Jejich existenci potvrdila pak i sonda Voyager 2.

Základní data:
Vzdálenost od Slunce 2869,6 mil. km
19,2 AU
Hmotnost 8,68 x 1025 kg
14,5 hmot Země
Rovníkový průměr 51 118 km
4 průměry Země
Doba rotace 17 h 14 min
Doba oběhu 84 let
Povrchová teplota -210 °C
Počet měsíců 27
zpět