Naše odpověď na první dopis od Manoje

Dear Manoj.

We were very happy to read your letter. Also, it was very nice to hear that your brothers, sisters and parents are well.

First of all we would like to introduce ourselves. There are two parts of our school in Dobřichovice, the primary school for the children of the age 6 -10, and the lower secondary school where the children are 11 - 15 years old. We are teachers from the lower secondary school.

You can find our small country in the centre of Europe. There are 10 million inhabitants in the Czech Republic. The capital city is Prague with about 1 million people. Our village Dobrichovice is situated at the both banks of Berounka river, 20 km from Prague. There are about 3000 people living here in Dobrichovice.

At the meantime our children are finishing their school year and they are looking forward to holidays which start on 1 July and end on 31 August. The school starts again on 1 September.

As we know there is your birthday on 16 July, we would like to wish you a lot of health above all, but also a lot of love and success at school. We were very happy to hear that you got very good marks at the end of the last school year!

Thank you for your photo. We have enclosed some photographs of our nice village and we are going to send you a picture of us all in the next letter.

Many greetings and much love from

Renata, Marcela, Hanka, Helena, Marcela, Radka, Jana, Katka, Slavek, Alena, Mila, Jirka, Hana, Irena a Honza

český překlad:

V Dobřichovicích dne 13.6. 2005

Milý Manoji,

Máme radost z Tvého prvního dopisu. Jsme rádi, že jsi Ty, Tví sourozenci i Tví rodiče zdrávi.

Nejprve se chceme trochu představit. Jsme kolektiv učitelů z 2. stupně základní školy v Dobřichovicích. Učíme děti stejně staré jako jsi Ty (11 - 15 let). Naše obec Dobřichovice se rozkládá podél řeky Berounky, leží 20 km od hlavního města České republiky - od Prahy. U nás v Dobřichovicích žije téměř 3 tisíce obyvatel, v Praze žije přes 1 milion obyvatel a v České republice je 10 milionů obyvatel.

Nyní v měsíci červnu dětem končí školní rok a začínají dva měsíce letních prázdnin. Škola opět začne 1. září.

16. července máš narozeniny a bude Ti 12 roků. Přejeme Ti mnoho zdraví, lásku i úspěchů ve škole.

Děkujeme Ti za obrázek. Posíláme Ti několik fotografií z naší krásné obce. V některém dalším dopise Ti pošleme i naše fotografie.

Z Dobřichovic Tě srdečně zdraví

Renata, Marcela, Hanka, Helena, Marcela, Radka, Jana, Katka, Slávek, Alena, Míla, Jirka, Hanka, Irena a Honza

Do dopisu byly vloženy fotografie Berounky, našeho zámku, koně na pastvě a Národního divadla i s Vltavou v Praze.