Naše odpověď na třetí dopis od Manoje

Dear Manoj.

Thank you for your letter, we are answering with delay because we had holidays in July and August and we had a lot of work in September.
We are glad you are succesful at school and that you passed exam in March. Congratulations!
And also congratulations to your 13th birthday in July, we wish you and your family a lot of health, love and success at school.
Here, in the Czech Republic, June, July and August are the most sunny months and that's why children have holidays. Now, in October, the tree leaves are falling down, and in November, when trees are without leaves, it usually starts snowing. Snow stays in the mountain untill April. There was a long winter last year and the snow was in the mountains even til June.
Mountains here aren't as high as mountains in Asia. Our highest mountain is called Snezka and its 1602 metres high.
Our town Dobrichovice is expanding and in nowadays it has got over 3000 inhabitants. People move here, because its beautiful. They build new houses and buildings here. Dobrichovice is in 209 metres above the sea level.
We are sending you few stickers for your pleasure.

Greetings for you and your family from Dobrichovice!

Renata, Marcela, Hanka, Helena, Marcela, Radka, Jana, Lenka, Katka, Slavek, Lenka, Mila, Hana, Irena, Honza, Mary and Lucy.

Do dopisu byly vloženy samolepky s usměváčky a autíčky.

český překlad:

V Dobřichovicích dne 10.10.2005

Milý Manoji.

Děkujeme za dopis, na který odpovídáme s velkým zpožděním, protože jsme měli v červenci a v srpnu prázdniny a v září máme ve škole mnoho práce.
Jsme potěšeni, že se Ti ve škole daří a gratulujeme k úspěšnému složení závěrečných zkoušek v březnu.
16. července jsi měl narozeniny a bylo Ti 13 roků. Přejeme Tobě a Tvé rodině mnoho zdraví, lásku i úspěchů ve škole.
U nás jsou červen, červenec a srpen nejteplejší a slunečné měsíce, proto mají děti dva měsíce prázdnin. Nyní je říjen a listí na stromech začíná opadávat a koncem listopadu, kdy jsou stromy už bez listí, se objevuje sníh, který na horách vydrží až do dubna. Letos byla dlouhá zima, a tak sníh v horách zmizel až v červnu.
Naše hory nejsou vysoké jako v Asii. Nejvyšší hora ČR má výšku 1602 metrů nad hladinou moře a jmenuje se Sněžka.
Naše městečko Dobřichovice se rozrůstá a už má přes tři tisíce obyvatel. Staví se zde nové domy. Lidé se k nám rádi stěhují, protože je zde krásně. Městečko Dobřichovice má nadmořskou výšku 209 m.

Posíláme Ti několik samolepek pro potěšení.

Z Dobřichovic srdečně zdravíme Tebe i celou Tvou rodinu

Renata, Marcela, Hanka, Helena, Marcela, Radka, Jana, Lenka, Katka, Slavek, Lenka, Mila, Hana, Irena, Honza, Maruška a Lucka