zpět na adopce    zpět na napsali o nás
Článek z Mladé fronty DNES - Střední Čechy ze dne 5. října 2006, Autor: PAVLA ŠVÉDOVÁ
Dobřichovická škola adoptovala indické děti

Dobřichovice - "Milé Dobřichovice, mám se dobře a doufám, že vy také. Píšu tento dopis z vesnice, která je obklopena nádhernou řekou a horami. Jmenuje se Adkar," napsal třináctiletý Manoj Ambig z Indie. Dopis adresoval učitelům ze Základní školy Dobřichovice v okrese Praha-západ. Ti ho před časem na dálku adoptovali. Je již druhým indickým dítětem, které si v dobřichovické škole "osvojili".
"První dítě si vyhlédli žáci osmé třídy už v roce 2000. S třídní učitelkou pro něj získávali peníze z prodeje dárků na vánočních trzích," uvedla zástupkyně ředitele Renáta Bartoníčková. Když osmáci ukončili povinnou docházku, ujali se Indky Syamalathy jejich mladší spolužáci. Nyní už mají v Indii "svoje" dítě i učitelé druhého stupně. "U doktora v čekárně jsem našel propagační materiál o adopci na dálku. Propočítal jsem si, kolik nás na škole učí a že 300 korun za rok nikoho z nás nezabije," řekl iniciátor druhé adopce, učitel matematiky Jan Syblík. Jeho kolegové s návrhem souhlasili.
Projekt Arcidiecézní charity Praha je zaměřen na trvalou pomoc dětem, kterým jinak jejich rodiče nemohou poskytnout základní vzdělání ani dostatek potravy.
"V jejich seznamu jsem vybral první dítě. Shodou okolností je to kluk, který je jen o rok mladší než můj syn. Teď si spolu i dopisují," uvedl Syblík s tím, že mu na vzdělání posílají ročně přes pět tisíc korun. Celkem už do Indie putovalo z Dobřichovic téměř 50 tisíc.
Projekt adopce na dálku je ale velkým přínosem i pro dobřichovické školáky. Jakým? "Během angličtiny překládají a sepisují dopisy indickým dětem. V zeměpise zase hledají, kde jejich kamarádi žijí," dodala Bartoníčková.

Když už se v článku objevilo mé jméno. Myslím, že je správné uvést jména všech kolegyň a kolegů, kteří podporují Manoje. Jsou to:
Marcela Oujiřová, Hanka Chamrová, Helena Růženecká, Marcela Smolová, Radka Habešová, Jana Klimtová, Lenka Kustošová, Katka Tylová, Bohuslav Stejskal, Renata Bartoníčková, Lenka Košťálová, Miluška Spilková, Hanka Kubíková, Irena Syblíková, Honza Syblík, Marie Nováková, Lucie Wladařová.