zpět na adopce    zpět na napsali o nás
Článek z Našich Novin 20/2006 ze dne 8.října 2006, Autor: Pavla ŠVÉDOVÁ
ŠKOLÁCI ADOPTOVALI INDKU, KANTOŘI INDA
Z DOBŘICHOVICKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY UŽ ASIJSKÝM DĚTEM PUTOVALO BEZMÁLA PADESÁT TISÍC KORUN

Dobřichovice – Třináctiletý Manoj Ambig a sedmnáctiletá Syamalatha Balasubramani žijí v Indii, ale adoptivní rodiče mají v Dobřichovicích. Přesněji v tamní škole. Dívku si před šesti lety na dálku osvojili tehdejší osmáci. Učitelé druhého stupně nezůstali pozadu – vloni se rozhodli změnit život dalšímu indickému dítěti.

S nápadem adoptovat prostřednictvím projektu Arcidiecézní charity v Praze děti přišla v roce 2000 učitelka Soňa Kritzlerová. „S tehdejšími osmáky začali shánět peníze. Chtěli jsme, aby si o peníze neříkaly děti rodičům, ale snažily se samy. Třeba prodejem svých výrobků na vánočních trzích či výrobou pohlednic,“ říká Renáta Bartoníčková, zástupkyně ředitele školy. Když osmáci dokončili školní docházku, ujali se péče o indickou kamarádku další žáci.

Ovšem »své« dítě mají v Indii i učitelé. Impuls k jeho adopci dal v lednu loňského roku učitel matematiky a výpočetní techniky Jan Syblík. „Seděl jsem u doktora a pročítal propagační materiál o adopci na dálku. Propočítal jsem si, kolik nás na škole učí a že 300 korun za rok nikoho nezabije,“ vzpomíná Syblík. Jeho kolegové souhlasili, a tak už v lednu poslali první roční příspěvek 5070 Kč.

„Vážení, jsem Vaše milující dítě, toužící po Vašem požehnání. Mám se dobře a doufám, že Vy také. Píšu tento dopis z vesnice, která je obklopena nádhernou řekou a horami. Jmenuje se Adkar. Navždy Vám zůstanu vděčný za Vaši pomoc a děkuji,“ napsal do Dobřichovic třináctiletý Ind, který díky jejich pomoci může navštěvovat základní školu. Od té doby doputovalo na adresu dobřichovické základky několik dopisů. Opačným směrem už jich školáci taky několik poslali. „Využíváme toho při hodinách angličtiny, kdy děti překládají dopisy, i v zeměpise. Velký strach jsme měli v době, kdy Asii postihla vlna tsunami. Na mapách děti hledaly, kde jejich kamarádi bydlí,“ říká Bartoníčková. Celkem už do Indie putovalo z Dobřichovic téměř 50 tisíc. „Peníze budeme posílat dál, dokud naše děti budou studovat,“ dodal Syblík.