zpět na život školy
 Sluneční hodiny na budově školy 


Popis slunečních hodin,

které jsou od roku 1935 součástí budovy školy u mostu.

Zeměpisné souřadnice hodin jsou 49°56's.š., 14°17'v.d.
(přesně 49°55'36.198"N, 14°16'31.421"E)
Orientace hodin není přímo k jihu, ale je odchýlena o 30° směrem k východu.

Dne 21.3.2012 jsme na hodinách posunuli nodus do správné polohy. Více informací je zde.
(kliknutím zvětši obrázky)

Co sluneční hodiny ukazují.


Čas na ciferníku slunečních hodin je ukazován stínem šikmé tyče, tzv. polosu, který je rovnoběžný se zemskou osou. Čas odečteme podle polohy stínu mezi jednotlivými ryskami pro příslušnou hodinu. Všiměte si, že všechny rysky směřují do místa ukotvení polosu ve stěně.

Sluneční hodiny mohou měřit čas i jinak - jako kalendář.

Na ciferníku jsou naznačeny datové čáry pro slunovraty a rovnodennosti.
Datové čáry jsou tvořeny dvěma slunovratovými hyperbolami a rovnodennostní přímkou. Datum neukazuje stín polosu jako takový, ale zvýrazněné místo na něm tzv. nodus - navlečená koule.
Stín nodu při rovnodennostech, které nastávají kolem 21.III. a 23.IX., sleduje po celý den rovnodennostní přímku.
Při zimním slunovratu (cca 21.XII.) sleduje horní hyperbolu, při letním slunovratu (zhruba 21.VI.) spodní hyperbolu.

Čas, který ukazují sluneční hodiny

Zadíváte-li se na sluneční hodiny, pravděpodobně neodoláte a podíváte se i na svoje hodinky. Možná každé z nich ukazují něco jiného a vy, plni důvěry ve svůj "křemenný čas", jste si pomyslíte, že "školní sluneční hodiny jdou špatně". Ale věřte Slunci, to ukazuje vždycky správně. Jednak si nehraje na letní čas a jednak poledne vůbec nemusí být ve 12 hodin.

S letním časem je to jasné. Řídíte-li se jím, jdou vaše hodinky o hodinu napřed. Chcete-li se jím nadále řídit, přičtěte tuto hodinu i k času slunečních hodin.

Sluneční hodiny se konstruují pro místní poledník. Vaše hodinky ukazují SEČ, tedy vlastně čas 15. poledníku (v zimě, a to ještě přibližně).

Slůvko přibližně v minulém odstavci znamená, že zdánlivý pohyb Slunce po obloze není zcela rovnoměrný, a tak astronomické poledne, kdy je Slunce na obloze nejvýše, nastává podle vašich hodinek někdy před dvanáctou hodinou, někdy po ní. Pro praktické použití v dnešní době se proto používá rovnoměrně plynoucí, čas střední, který v podobě pásmového středoevropského času (což je vlastně střední čas pro 15. poledník) ukazují i ty vaše hodinky. Slunce se jím ovšem neřídí, a stejně tak i sluneční hodiny, které ukazují tzv. čas pravý.
Rozdíl od času středního v závislosti na konkrétním datu někdy nemusí být velký, jindy může činit i čtvrt hodiny. Pro vyjádření závislosti mezi pravým a středním časem se používá tzv. časová rovnice.

Pokud vám to přijde složité, vězte, že naši předkové si třeba na 12 hodin klidně rozdělili dobu mezi východem a západem Slunce. V létě tak měli hodiny delší, v zimě kratší a určitě jim to i vyhovovalo.

zpět na život školy