zpět na život školy   www.zsdobrichovice.cz © 2008
Poznávací soutěž pro žáky 8. tříd o pastelky s Krtečkem,
které se hodí při matice a zeměpisu.

Odpovědi na obě otázky posílejte na mou e-mailovou adresu. Nezapomeňte se podepsat.

1. otázka:

Nápověda:
     Zhruba 120 km od hranic se Slovinskem a Itálií se nachází historické přístavní město s nádhernými památkami z doby antiky. Město s bohatou kulturní tradicí je umístěné v dobře chráněné zátoce.
     Mezi jistě nejzajímavější památky patří amfiteátr (aréna) z 1. století, který je hned po tom římském považován za nejvelkolepější a je také nejzachovalejší a to přesto, že za vlády Benátčanů byl značně poškozen a byl využíván jako zdroj stavebního materiálu pro zdejší paláce. Zde se odehrávaly gladiátorské souboje či boje se zvířaty a měl kapacitu skoro 23 000 osob a jeho rozměry jsou vskutku úctyhodné (výška 32 m, šířka 130 m). Dalšími památkami jsou pak Zlatá brána z 1. století, která měla až do 19. století skutečně bohatě zlatem vykládaná vrata dále Augustův chrám také z 1. století.. Významnou památkou je i městská radnice (původně Dianin chrám), Herkulova brána (s vytesanou hlavou Herkula), malé římské divadlo, Archeologické muzeum s dvojitou bránou z 2. století, monumentální pevnost Kaštel ze 17. století, kde se nyní nachází Historické muzeum Istrie či námořní hřbitov se 150 000 hroby rakouských vojáků.

Jak se jmenuje toto město?

2. otázka:

Nápověda:
     Ve městě je aquacentrum, které svým návštěvníkům nabízí rekreační bazén o rozměrech 30x12,5 m s dodnes funkčním technickým unikátem - umělým mořským vlnobitím.
     Toto zařízení, které bavilo návštěvníky Městských lázní už za první republiky, bylo instalováno roku 1932 firmou Kolben-Daněk a je významnou historickou památkou svého druhu v celé Evropě. Rozvlnění hladiny se dociluje mechanickými klapkami.
     Na konci devadesátých let došlo k rekonstrukci tohoto unikátního olejového stroje a dodnes je funkční ozdobou aquacentra. Návštěvníci si tuto historicky cennou raritu mohou prohlédnout přes prosklenou stěnu uvnitř aquacentra.
     Umělé vlnobití je v provozu vždy 2 x 5 minut za hodinu.

Jak se jmenuje toto město?