zpět na život školy   www.zsdobrichovice.cz © 2008
Poznávací soutěž pro žáky 9. tříd o pastelky s Krtečkem,
které se hodí při matice a zeměpisu.

Odpovědi na obě otázky posílejte na e-mailovou adresu: syblik@zsdobrichovice.cz. Nezapomeňte se podepsat.

1. otázka:

Nápověda:
     Přečerpávací vodní elektrárna byla vybudována v letech 1970 až 78, leží pod druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě (výška 100 m).
     Je druhou nejvýkonnější vodní elektrárnou v České republice. Je schopna najet na plný výkon do 50 sekund.

Jak se jmenuje tato přečerpávací vodní elektrárna?

2. otázka:

Nápověda:
     Ostrov (377 km2) leží asi 500 km východně od Grónska a je pojmenován podle nizozemského mořeplavce, který žil v 17. stol.
Správním střediskem je Eggoya. Na tomto zaledněném ostrově je vyhaslá sopka Beerenberg (2277 m.n.m.). Ostrov je norským územím od roku 1929. Jeho součástí jsou meteorologická, rozhlasová a navigační stanice. Žije zde trvale 25 obyvatel.

Jak se jmenuje tento ostrov?