Školní družina  

Provozní doba:  11:45 - 17:00
Vedoucí školní družiny:  Monika Přibylová
Vychovatelky:  Jana Mithoferová a Libuše Pecharová
 
 
Program:
 
  1. Oběd
  2. Odpočinková část je vyplněna čtením knih na pokračování, poslechem pohádek, písniček...
  3. Zájmové činnosti začínají po 13:00. Děti pracují ve skupinách se svými vychovatelkami. Sportují, věnují se výtvarným činnostem...

Rodiče se mohou podrobněji informovat přímo u vychovatelek nebo na telefonním čísle 605 982 157.


Zpráva o chodu školní družiny ve školním roce 2004-05

     Na začátku školního roku se přišlo zapsat celkem 75 dětí. Organizace chodu družiny byla letos o něco náročnější vzhledem k velké docházce dětí do zájmových kroužků, což znamená, že počet a složení dětí se během odpoledne velmi rychle měnil. Tento fakt podstatně omezoval pestrost ve výběru obsahu odpoledního programu pro děti.
     Školní rok jsme rozdělili do měsíčních tématických okruhů a v nich plnili námi dané cíle. V září jsme zvolili téma "Naše škola", kde většina činností směřovala ke školnímu prostředí, zejména pak k utváření lepších kamarádských vztahů. Říjen dostal název "Barvy podzimu". Zaměření bylo jasné. Hledat znaky podzimu a využívat přírodních materiálů v výtvarně-pracovních činnostech. Listopadové téma znělo: "Oheň - voda - vzduch". Snažili jsme se pochopit jejich význam a důležitost pro člověka. V tomto nám pomohla návštěva Místního hasičského sboru, kde se nám hasiči maximálně věnovali. Vánoční zvyky a obyčeje jsme si především prakticky přibližovali v prosincovém tématu "Vánoce přicházejí". V lednu nastal čas, abychom začali myslet na "Zvířata v zimě". Vyráběli jsme různé druhy krmítek, do kterých jsme pravidelně sypali pro ptáčky zobání. Zašli jsme také nakrmit zvěř do lesa ke krmelci a vodní ptáky k řece. " Únor bílý" jsme užívali především příznivých sněhových podmínek a opět jsme vyhledávali typické znaky, tentokrát zimy. Našim cílem v měsíci březnu bylo u dětí vzbudit zájem o četbu a naučit je s knihou více pracovat, nebo poznávat ilustrátory podle jejich kresby. V tomto měsíci jsme navštívili Místní knihovnu. Téma bylo tedy jasné: "Kniha přítel člověka". Duben vždy býval měsícem bezpečnosti a my jsme si ho nazvali "Děti pozor, červená!". Zorganizovali jsme celoměsíční soutěž, při které si děti osvojovaly pravidla chování v provozu zcela spontánně. "Jaro v plném květu " přišlo v květnu a cílem bylo typické jarní znaky při rozmanitých činnostech nacházet. V červnu jsme vyjeli na "Cestu kolem světa", tedy bohužel jen při hrách, které nás s různými kouty světa seznamovaly. K tomuto tématu patřila opravdová cesta na celoodpolední výlet do Muzea voskových figurín v Karlštejně.
     Celý rok měli děti možnost soutěžit "O nejpilnějšího z nás", která měla děti motivovat k větší aktivitě a k získání sebevědomí.
     Školní rok uběhl jako voda. Myslíme si, že byl celkem pestrý, i když ne vždy se povedlo všechny naše plány naplnit a uskutečnit. Přáním pro nás vychovatelky do nového školního roku by byla ještě lepší spolupráce s rodiči, ale hlavně, aby se dětem v družině s kamarády líbilo.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v květnu a červnu

     Měsíčním tématem v květnu bylo Jaro v plném květu. Úkolem bylo ve všech možných činnostech umět najít a rozlišit typické znaky jara. Toto téma se především odráželo ve výtvarný a pracovních činnostech. Vyráběli jsme papírové narcisky a přáníčka maminkám k jejich svátku. Bramborovými tiskátky jsme se snažili zachytit kvetoucí šeřík. Okna i třídy jsme si vyzdobili prostřihávanými i mobilními motýly. Křídy jsme použili ke kresbě na chodník, kdy jsme betonovou část školní zahrady vyzdobili nejrozmanitějšími barevnými sluníčky, dále pak při pocitové kresbě, kdy jsme se snažili školu zachytit v jarním kabátě. Rozkvetlou louku jsme vytvářeli z barevných papírů jako lepenou koláž.
     V tomto měsíci jsme se také zaměřili na různé jazykové a slovní hry. Šlo například o hru typu " Pálí vám to". Zajímavá hra byla "Šifrovací psaní", kdy někdo z nás vlastní šifrování dokonce dokázal i vymyslet, nejen vyluštit. Na pracovních listech jsme hledali známá i neznámá přísloví a seznámili jsme se s řešením osmisměrovek.
     Většinu odpolední jsme se vyřádili na školní zahradě, kde jsme si zahráli společné pohybové hry, a nebo si jen tak užili svých oblíbených aktivit jako je třeba většiny z nás oblíbený "fotbálek".
     Mezinárodní den dětí jsme po rušně prožitém dopoledni oslavili na divadelním představení v aule s malým občerstvením.

     V červnu, v posledním školním měsíci, jsme si zvolili také příhodné téma Cesta kolem světa. Jak název napovídá, budeme v našich činnostech především cestovat. Máme připravené hry, při kterých se lehce seznámíme s různými kouty světa. Vyrobíme si mobilní papírové zeměkoule, nástěnnou mapu, přibližující typické znaky světových krajů. Celý rok jsme sbírali uzávěry od PET lahví a z nich se pokusíme vytvořit plošnou výzdobu školy, na které nebude nic jiného než mapa světa. Držte nám palce! A nakonec bychom rádi vyrazili na opravdový výlet do Karlštejna.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v únoru

     Únor je krátký měsíc a pro nás ještě kratší o jarní prázdniny. Vzhledem k velmi příznivým sněhovým podmínkám jsme si hlavně užívali venku na školní zahradě při bobování, klouzání, koulované, trefované nebo při stavění nejrůznějších sněhových staveb. Bohužel jsme se opět potýkali s problémem nevhodného oblečení dětí na sníh.
     Dny, které jsme nebyli na sněhu, jsme vyplnili rozmanitými výtvarnými pracemi. Kreslili jsme zmizíkem na inkoustový podklad. Pokoušeli jsme se tuší zachytit postavy při různých zimních sportech nebo zvířata v zimě - také jsme se učili podle knížky rozpoznávat jejich stopy.
     Několikrát jsme využili aulu školy. U klavíru jsme se zde naučili zimní píseň s lehkým pohybovým doprovodem a jiné odpoledne jsme tu zasvětili divadelnímu umění. Po zápise předškoláků v aule zůstala námi vyrobená papírová perníková chaloupka, a tak abychom si ji také užili, zahráli jsme si u ní různé úryvky z pohádky. Ještě několik dní nám chaloupka dělala radost nahoře v družině, ale nakonec byla "úplně snědená"
     Nově jsme domluvili na každé liché pondělí od 13,30 do 15,00 tělocvičnu v Sokolovně. Máme možnost si podle svého zájmu zacvičit na trampolíně, kruzích, šplhadle… Potřebujeme pouze chuť a cvičební úbor.
     Z dalších činností můžeme vyjmenovat opět oblíbené luštění křížovek a jiných úkolů zaměstnávající naše hlavinky na pracovních listech. Bylo také potřeba doplnit naše šišková a keramická krmítka, protože ne pro všechny živé tvory je sněhová nadílka symbolem zábavy.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v lednu

     V tomto měsíci jsme se rozhodli, že budeme pomáhat volně žijícím zvířatům a ptákům v jejich nelehkém zimním období.
     Sami jsme vyrobili šišková krmítka s různými semínky. Zavěsili jsme je na stromky na školní zahradě, a že ptáčkům přišli vhod, se lehce pozná. Další krmítka jsme modelovali z keramické hlíny. Až budou plně dokončená, dáme si je na okenní parapety a ptáky budeme moci sledovat v bezprostřední blízkosti. Na podzim nasbírané kaštany a jinou vhodnou potravu, kterou někteří z nás přinesli z domova, jsme odnesli do nedalekého krmelce nad Karlíkem. Byl to pěkný výlet a zároveň velmi užitečná pomoc lesní zvěři.
     Vzhledem k dobrým sněhovým podmínkám jsme část měsíce užívali na kopečcích na školní zahradě. Bylo by dobré, kdyby děti byly lépe na sníh vybaveny, a to hned při příznivé předpovědi počasí. Můžeme tak ihned sněhové nadílky využívat.
     K blížícímu se zápisu dětí do školy jsme si jako družina vzali na starost výzdobu auly, kde si děti mohly pohrát. Budoucí školáčci se tak mohli alespoň na chvíli objevit v pohádce Perníková chaloupka. Velká většina z nás se s chutí do této akce zapojila, a tak doufáme, že se předškolákům u nás líbilo.
     Na oslavu vysvědčení jsme se snažili domluvit si v černošickém Kino-clubu filmové představení. Vzhledem k finančně nevýhodnému vstupnému skončil tento nápad na "mrtvém bodě".
     Výjevy z našich zimních činností jsme ztvárnili temperovými barvami na našich oknech a může si je tak prohlédnout každý kolemjdoucí.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka





Školní družina v prosinci

     Celý tento měsíc jsme si užívali v duchu vánočním, a proto jsme ho nazvali "Vánoce přicházejí".
     Seznamovali jsme se s různými zvyky a obyčeji, které se týkají celého adventního období. Poslouchali jsme koledy reprodukované, ale také jsme se jich několik společně při klavíru naučili.
     Několikrát se nám díky příhodnému počasí podařilo jít na školní hřiště, kde jsme si kolektivně zahráli pohybové hry známé i nové.
     Opět jsme navštívili počítačovou učebnu, abychom si zaměstnali naše hlavičky nad některými logickými hrami a také se zdokonalili v počítačovém kreslení a ukládání do své, jménem podepsané, složky.
     Nejvíce času jsme věnovali výtvarně - pracovním činnostem. K tradici mikulášské jsme si pomalovali čertovské masky. Prostřihávaných čertů jsme použili pro výzdobu oken a věřte, dali našim ručkám velkou práci! Aby nám měl Mikuláš do čeho za oknem nadělovat, vyrobili jsme si kornout v podobě čertů nebo Mikulášů. Hotové keramické svícny, vyráběné již v listopadu, ale i skořápkové svíčky se nám podařilo s úspěchem prodat na Dětském vánočním jarmarku na Křížovnickém náměstí. Tímto děkujeme paní Vrabcové a Děmjaněnkové za jejich ochotnou pomoc při dokončování našich keramických výtvorů! K samozřejmosti patří také vánoční pečení. Hlasováním zvítězil nápad na pečení a zdobení perníkových ozdob nad "obyčejným" pečením cukroví. Zajímavou a neobvyklou zkušenost jsme získali při ruční výrobě papíru. Ten jsme použili na vánoční přáníčka, která jsme doplnili zdobením blistrovými lepidly. Jiná přání jsme dekorovali vlnitým papírem. Přírodních materiálů jsme využili při kolektivní tvorbě dekoračních závěsných koulí.
     Ve volných odpočinkových činnostech jsme vykreslovali papírové kapříky, z látek vytvořili trojrozměrný Betlém, poslouchali vánoční pohádky, shlédli pohádkový film a hlavně… se do sytosti vyřádili s kamarády!!!

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v listopadu

     Měsíc listopad jsme zaměřili na téma Oheň, voda, vzduch. Každý týden jsme si s dětmi v malých diskusních besedách zábavnou formou opakovali význam těchto pro člověka důležitých prvků. Používali jsme k tomu různé encyklopedie a naučné knihy. Také jsme sami vytvářeli plakáty na tato témata. Na doplnění jsme si domluvili tři exkurze. Jednou z nich byla návštěva Místního hasičského sboru, která se nám všem určitě líbila. Další dvě naplánované exkurze se nám nepodařilo naplnit. Do čističky odpadních vod jsme se nedostali kvůli tehdy velmi nepříznivému počasí a do Pekárny Odkolek nás nepřijali z hygienických důvodů.
     Při výtvarně - pracovních činnostech jsme vytvářeli výrobky s podzimními tématy jako například papírové vrány, které nám nyní létají ve třídě. Využili jsme ještě zbylých vylisovaných listů k různým kolážím, ze skořápek od ořechů jsme vymýšleli figurky, kamínky jsme omalovávali a přeměňovali na těžítka. Pro děti byla jistě zajímavá výroba větrníků, která probíhala několika fázemi od zdobení foukanou technikou, rýsováním až po uchycení, se kterým museli p. vychovatelky hodně pomáhat. Stejně jako loni i letos jsme se pustili do modelování z keramické hlíny. Některé výrobky si odneseme domů a jiné si bude možno koupit na Dětském vánočním jarmarku 19. 12. 2004 v dobřichovickém zámku.
     K pohybovým činnostem jsme využívali aulu školy, podařilo se nám jít také na školní hřiště a k velké nelibosti dětí jsme několikrát vyrazili na vycházku. Vycházky mají vždy nějakou náplň, aby se tak pro nás staly zajímavější.
     Ve třídách jsme kolektivně hráli oblíbené hry s písmenky, s čísly, hry jazykové nebo na rozvoj paměti či postřehu.
     Počítačovou učebnu jsme v tomto měsíci navštívili jen dvakrát. Máme vždy zadaný nějaký povinný úkol. Tentokrát to byla soutěž v sestavování puzzlí nebo vědomostní milionář. Po splnění úkolu je možnost zahrát si jakoukoli hru z nabídky.
     Při odpočinkových činnostech jsme shlédli dva filmy pro děti. Máme k dispozici velký výběr omalovánek, křížovek, pracovních listů. Nově se můžeme naučit žonglovat s tzv. diaboly.
     V tomto měsíci jsme se rozloučili s paní vychovatelkou Janou Janoušovou - Mithoferovou a přivítali novou vychovatelku paní Jitku Voskovou.(pozn. kontaktní telefony jsou stále stejné)

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v říjnu

     Říjen jsme tematicky nazvali Barvy podzimu. V tomto měsíci jsme se zaměřili na činnosti tvořivé, výtvarné a rukodělné. Využívali jsme rozmanitých materiálů, nejvíc však těch přírodních, které nám podzim nabízí. Z přírodnin jsme vytvářeli skřítky Podzimáčky a z dýní vydlabávali strašidýlka. Barevné listí jsme si vylisovali jako předlohu ke správnému zachycení a namíchání barev, k sestavování fantazijních obrázků, nebo k otiskávání. Jablka jsme použili nejen jako model k výtvarné studii v různých podobách, ale také k přípravě jablkového závinu, nebo sušených křížal. Různé sušené ovoce, ořechy a ovesné vločky jsme potřebovali k výrobě zdravého müsli, na kterém jsme si moc pochutnali! Tvary různého ovoce jsme vytrhávali z barevného papíru. Tuší jsme se snažili zachytit různé tvary opadavých stromů a barevně obrázek dokončili potravinářskými barvami. Z vlny jsme se naučili dělat bambulky, a protože jsme použili vlnu červenou, tak jsme z nich vykouzlili jablíčka na stromě. Slunečnice, které na podzim dozrávají, jsme vyrobili z mačkaného krepového papíru a kaštany jsme potřebovali na výrobu figurek. Námětů je mnoho, ale času bohužel málo.
     Z jiných činností bychom mohli vyjmenovat například luštění křížovek, hádání a vymýšlení hádanek, smyslové hry s ochutnáváním ovoce a zeleniny. Vědomostní soutěž s podzimními otázkami jsme si zahráli v duchu televizní hry " Nejslabší, máte padáka". Naučili jsme se hudebně- pohybovou hru " Ježek", zpívali jsme písně s prvky podzimu. Do programu jsme občas zařadili relaxační prvky z poslechem pohádek. Při čtvrtečních počítačových hrátkách jsme se si kreslili na kreslícím programu a naučili se obrázek uložit do složky se svým jménem.
     Při pěkném počasí jsme měli možnost si užít pohybu na školní zahradě a při nepříznivém počasí jsme využili chodby, či auly školy k soutěžím a k individuálním hrám.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Školní družina v září

     Školní rok jsme začali zápisem dětí. Zapsáno bylo přesně 75 dětí, čímž je kapacita školní družiny vyčerpána. K dnešnímu dni je režim se všemi zájmovými kroužky, příchody a odchody dětí zaběhnutý.
     První měsíc v novém školním roce jsme tematicky nazvali " Naše škola". Většina činností se tohoto tématu přímo dotýkala. Malovali jsme naši školu, jak ji kdo vidíme. Kolektivně jsme vytvořili kresbou školu na velký formát papíru, nebo jsme kreslili, na co jsme se po prázdninách do školy těšili (a hodně jsme se divili). Při pracovních činnostech jsme vyráběli záložky do knih, nebo stojánek na tužky z netradičního materiálu.
     Pěkné " babí léto" nám umožnilo velkou část září užívat si na školní zahradě při hrách. Naučili jsme se několik nových pohybových her s míči. Velkou oblibu nově získal stolní tenis.
     Opět, jako loni, jsme si vyhradili jeden den k využití počítačové učebny. Letos to bude čtvrtek. Děti budou mít možnost se zdokonalovat v základní manipulaci s počítačem při hrách rozvíjející logiku, paměť, ale i všeobecný rozhled.
     Shlédli jsme film pro děti ze školního prostředí. Na audiokazetě jsme poslouchali pohádkové příběhy, také se školní tématikou.
     Týden, kdy se konala Školní olympiáda, jsme dětem nechali odpočinkový, a to vzhledem k náročným dopoledním činnostem.
     Na nový školní rok jsme pro děti koupili několik nových stolních her, které mají velký úspěch.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka



Zpráva o chodu školní družiny ve školním roce 2003-04

     Před námi je nový školní rok a je tedy čas zhodnotit rok minulý.      V roce 2003-04 bylo do školní družiny řádně zapsáno 75 dětí zaměstnaných rodičů. Navíc jsme vyšli vstříc několika maminkám na mateřské dovolené a jejich děti přijali s podmínkou, že družiny využijí pouze jako mezičlánek k zájmovým kroužkům. Většina z nich tuto domluvu dodržela.
     Program dětí jsme v průběhu roku zpestřili několika novými akcemi. Kromě klasických činností jsme uspořádali dva celoodpolední výlety. Navštívili jsme Mořský svět na pražském Výstavišti a Zoologickou zahradu v Praze- Tróji. Zájem i účast dětí byla velká.
     Děti jsou, jak známo, soutěživí tvorové, a tak do mnoha připravených soutěží se s nadšením zapojila většina z nich. Na začátku školního roku byla vyhlášena celoroční soutěž o "Nejpilnějšího mezi námi". Dále pak šlo například o vědomostní soutěže televizních typů, pohybové, rébusové, karetní, slovní, křížovkové nebo detektivní, která se stala oslavou MDD. Výtvarné umění jsme využili v "Pohádkové výtvarné soutěži". Vítězové jednotlivých klání byli vždy oceněni malými odměnami.
     Úspěch mezi dětmi jistě zaznamenal Masopustní karneval s bohatým programem a opět drobnými cenami.      Nově jsme začali pravidelně využívat počítačovou učebnu, kde děti mají možnost zdokonalovat se v obsluze počítače při hrách, které nejsou komerční,ale rozvíjejí postřeh, logiku, nebo paměť. I tato činnost se u dětí setkala s velkým zájmem.
     Několikrát během roku jsme uspořádali menší oslavy, při kterých jsme si sami připravovali i pohoštění. Slavili jsme naše školní výsledky, Vánoce, ale také třeba Pálení čarodějnic, kdy jsme si u táboráku opékali buřty. Všechna oddělení při těchto, ale i při jiných činnostech, spolupracuje a jistě to přispívá k prohlubování kamarádských vztahů mezi dětmi.
     Naše spolupráce probíhá i se školou. Aktivně jsme se zapojili do celoškolního projektu "Cizokrajná pohádka" a podíleli jsme se na zdárném zdolání "Maratonu ve čtení". Protože v tomto roce budou opět po čtyřech letech probíhat "Školní olympijské hry", zařadili jsme do svého programu tréninky jednotlivých disciplín.
     Během roku jsme z části peněz vybraných za tzv. školné nakupovali výtvarné pomůcky, sportovní vybavení k hrám na školní zahradě, suroviny k přípravě občerstvení, hry a hračky dětem do tříd.
     Myslíme si, že loňský rok v družině byl pestrý, zábavný, bez problémů a to je naše přání i pro rok následující.

  Monika Přibylová
  vedoucí vychovatelka

zpět na život školy